Domů Novinky

Praskliny na zubech a jak je řešit.

Co jsou praskliny na zubech?

Jestliže jste někdy na svých zubech objevili malé prasklinky, víte, jak může být nepříjemné se na ně dívat a cítit je. Praskliny na zubech jsou nepřáteli našeho úsměvu, ale nejen to. Mohou také způsobovat značné nepohodlí a potíže. Ta nejhorší část? Praskliny na zubech mohou být skryty a mohou zůstat neobjeveny až do té doby, než se stane něco vážného. A to je důvod, proč je tak důležité o tomto problému vědět a umět s ním naložit.

Připomínám si dny, kdy jsem si poprvé všiml těch malých trhlin na mých zubech. Jak jsem si právě tak vyčistil zuby, v zrcadle mě zarážel můj odraz. Podíval jsem se blíže a viděl jsem je tam, malé prasklinky, které mi kazily úsměv. Byl jsem zaskočen a, přiznám se, trochu vystrašen. Ale naštěstí mě má manželka Radka uklidnila a poradila mi, co dělat, když se objeví praskliny na zubech.

Jak vznikají praskliny na zubech?

Pokud chceme řešit problém prasklin na zubech, musíme nejprve pochopit, jak vznikají. Existuje celá řada možných příčin příčin, od zubního škřípání až po nepřiměřenou péči o zuby. Ano, dokonce i co jíte, může ovlivnit stav vašich zubů.

Třeba jak jsem jednou šel s Radkou na večeři do naší oblíbené uzeniny. Objednal jsem si pečené koleno a sklonil se k jeho konzumaci s takovým rozmachem, že jsem omylem skousl kus kosti. Nejenže to bylo nepříjemné, ale také mi to pokazilo večer, protože jsem hned věděl, že jsem si praskl zub. Od té doby dávám na to, co jím, dvojnásobný pozor.

Diagnostika praskliny na zubech a preventiva

Diagnostikování praskliny na zubech někdy může být náročné. Můžete mít prasklinu na zubu a vůbec o ní nevědět, dokud nepocítíte bolest nebo nepostřehnete změny v barvě zubu. Co je tedy nejlepší způsob, jak zjistit, že jste v ohrožení? Pravidelné návštěvy u vašeho zubního lékaře!

Preventiva je vždy tou nejlepší cestou. Já si našel skvělého zubního lékaře, kterého Radka dobře zná a doporučila mi ho. Díky častým kontrolám jsme byli schopní zjistit místa, kde se mohly objevit praskliny, než se vůbec objevily. Můžete také zabránit vzniku prasklin dodržováním správné ústní hygieny a pečlivým stravováním.

Léčba prasklin na zubech

Když se už praskliny na zubech objeví, je důležité se na ně zaměřit a zbavit se jich. Existuje několik možných léčebných postupů, včetně výplní, korunek, a dokonce i endodontické léčby. Výběr správné léčby bude záležet na míře poškození zubu.

Začíná to malou výplní, pokud je prasklina opravdu malá a nepoškodila zub tak závažně. Pokud je však zub více poškozen, může být nutné použít korunku. To jsou všechno věci, které mi Radka vysvětlila, když jsem si poprvé všiml prasklinky na zubu.

S jakými problémy může prasklina způsobit?

Praskliny na zubech mohou způsobovat celou řadu problémů, včetně citlivosti na teplotu, bolesti při žvýkání a dokonce i infekcí a zánětů. Je to vážné a mělo by to být řešeno co nejdříve.

Mohu se podělit o jedno nepříjemné zkušenost. Když jsem si praskl ten zub na kus kosti, začal mi pár dnů poté reagovat na zimu a teplotu. Přišlo to tak náhle, ani jsem nevěděl, co se děje. Poté, co mi Radka vysvětlila, co se děje, jsem okamžitě šel k zubnímu lékaři.

Mýtus o prasklinách na zubech

Existuje několik mýtů a nedorozumění o prasklinách na zubech a chtěl bych je rozptýlit. Například, ne všechny praskliny na zubech jsou nutně špatné. Některé z nich jsou pouze kosmetické a nemají žádný vliv na vaše zdraví.

Stejně tak bych chtěl zdůraznit, že prasklina na zubu neznamená automaticky, že budete potřebovat korunku nebo že budete muset zub odstranit. Radka mi to vysvětlila a pomohlo mi to být v klidu. Každý případ je jiný a důležité je najít správnou léčbu pro vaši situaci.

Důležitost správné ústní hygieny

Dovolte mi, abych vám zdůraznil, jak je důležitá správná ústní hygiena pro prevenci prasklin na zubech. Měli byste si čistit zuby dvakrát denně, používat zubní nit a pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Když jsem byl mladší, nevěnoval jsem své ústní hygieně takovou pozornost. Nebyl jsem na to sám, Radka mě na to upozornila a pomohla mi zlepšit mé návyky. A musím říci, že od té doby se můj úsměv a celkové zdraví zubů značně zlepšilo.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná