Domů Novinky

Bolest předních zubů: Rozluštění příčin a řešení.

Základy o bolesti předních zubů

Jako Karel vám mohu sdělit, že bolest zubů je můj nejméně oblíbený druh bolesti. Je to ten typ bolesti, který si může bez problémů zničit váš celý den, ať už je to práce, relaxace nebo zábava. Ano, máme všichni ten den, kdy si přejeme, abychom byli někde daleko na opuštěném ostrově a nikde poblíž nás nebyl zubař. Ale vážně, proč nás přední zuby bolí? A ještě důležitější otázka: Jak se této bolesti zbavit?

Pořád mi to připomíná když můj pes Bobík ztratil jeden ze svých mléčných zubů. Byl tak strašně nešťastný, až mi ho bylo líto. Měl jsem ho neustále na klíně a hladil jsem ho, dokud nespadl do spánku. Jasně, je to trochu jiné, ale když je pes nemocný, tak se nemůže ani radovat z jídla, ani si hrát se svými hračkami. A přesně takový je i člověk, když ho bolí zuby.

Možné příčiny bolesti předních zubů

Vím, mohli bychom mluvit o všech možných příčinách bolesti zubů do nekonečna. Ale pokusím se vám to zjednodušit. V podstatě je to podobné jako u našich domácích mazlíčků. Uvědomili jste si někdy, proč naše kočka Cyril pravidelně olizuje své zuby? Je to proto, že cítí nějakou změnu nebo bolest. A pokud jste někdy viděli kočku, která si olizuje zuby, víte, že to není hezká podívaná.

Bolest předních zubů se obecně dá rozdělit do několika kategorií. Měli byste vědět, že může jít o věci jako zubní kaz, zánět dásní, úraz nebo zlomený zub, parodontóza, nebo dokonce bývá i důsledkem stresu a napětí. Ale nebojte se, nevypadá to tak špatně, jak to zní. Takový stres si klidně můžete ulevit třeba meditačními technikami. A pokud to nepomůže, vždy se můžete obrátit na odborníka.

Příznaky a diagnostika bolesti předních zubů

Možná si myslíte, že příznaky jsou celkem zřejmé. Bolest, že? No ano, ale to je jen jedna část příběhu. Bolest zubů může být jen zřídka nepřetržitá. Často je vlnovitá, může se objevovat a mizet, může být ostrá nebo tupá, může být konstantní nebo s postupem času se zhoršovat. Takže to není jen černá a bílá situace, jako když moje kočka Cyril ukradne Bobíkovi jeho oblíbené hračky. Je to mnohem složitější.

Nicméně, existují určité příznaky, které byste měli brát vážně. Pokud bolest perzistuje déle než dva dny, pokud je provázena horečkou, pokud je citlivost na teplé nebo studené nápoje, pokud jste zkontrolovali své zuby a vidíte nějaké tmavé skvrny nebo zarudnutí dásní, je to ten správný čas navštívit zubaře. Nezapomínejte, že pokud jde o vaše zdraví, není nic důležitějšího.

Řešení bolesti předních zubů

Stejně jako s jakýmkoliv jiným zdravotním problémem, i zde existuje mnoho řešení. Od jednoduchých domácích léků, jako je oplachování úst solí a teplou vodou, přes lékárnické prostředky až po návštěvu zubaře.

Ať už je příčina jakákoliv, nejlepší cesta vždy vede ke zdravotnickému odborníkovi - zubaři. Jistě, nikdo z nás nemá do zubařského křesla moc chuť jít, ale realita je taková, že když to vezmeme kolem a kolem, je to prostě nutné. A nezapomeňte, prevence je vždy lepší než léčení. Pravidelnými kontrolami u zubaře můžete docílit nejen zdravých zubů, ale i širokého úsměvu po zbytek svého života - a to je přece něco, co si všichni přejeme, že?

Role prevence v bolesti předních zubů

S jakýmkoli zdravotním problémem je rozhodně lepší tomuto problému předejít než léčit ho(po upamatování, jak se říká). To platí také pro bolest zubů. Správná ústní hygiena, stravovací návyky a pravidelné návštěvy u zubaře mohou mít velký vliv na prevenci bolesti zubů.

Netvrdím, že budete 100% chráněni před jakoukoliv bolestí zubů. Ale jsem si jistý, že pokud budete následovat některá základní pravidla, můžete si ušetřit mnoho nepříjemností, jako jsem si já musel projít, když jsem jednou při kousání do tvrdého jablka zlomil zub. To byl den, kdy jsem přestal brát své zuby jako samozřejmost. Proto se dnes snažím pečovat o své zuby stejně dobře, jako pečuji o svého psa Bobíka a kočku Cyrila.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná