Domů Novinky

Zubní kámen pod dásní: jak ho zvládnout bez bolesti

Význam správné ústní hygieny

Co je lepší než začít svoje ráno s krásným úsměvem odrazujícím se ve zrcadle? A co je horší než ho začít s pocitem nepohodlí a bolavých dásní, které chutnou jako starý kámen? V mém životě se několikrát objevil zubní kámen pod dásní a musím říct, že zážitek to nebyl zrovna příjemný. Tahání, pálení, nepohodlí - to jsou jen některá slova, která bych použila na popis toho, co jsem zažila. Ale nezoufejte! Existuje řada opatření, která můžete podniknout, abyste bojovali proti strašákovi jménem zubní kámen. A já vám slibuji, že se budete cítit lépe, pokud si vezmete tyto tipy k srdci.

Co je zubní kámen a jak ho rozpoznat

Jednoduše řečeno, zubní kámen (nebo také zubní plak) je pevný usazený povlak, který se tvoří na zubech díky zbytkům jídla a bakterií. Na dotek může být hladký nebo rovněž drsný, podle toho, jak dlouho se na zubech drží. Pokud ponecháte zubní kámen bez dozoru, může způsobit vážné komplikace jako například zánět dásní, zubní kaz nebo dokonce ztrátu zubů. A to si přeci nikdo nechce dobrovolně přivolat, že?

Prevence zubního kamene

Nyní, když již víme, co zubní kámen je a jak nepříjemný může být, bylo by skvělé, kdybychom ho mohli úplně předejít. A jak na to? Není to tak složité, jak byste mohli myslet. Nechci tvrdit, že jsem zubní hygienistka, ale stává se mi, že léta praxe (a boje proti zubnímu kameni) mi přinutila shromáždit několik praktických rad.

Zubní nitě jsou vaším nejlepším přítelem

Ano, slyšeli jste správně! Kdo by si myslel, že tak malé a nevinné vypadající nitě mohou mít tak obrovský dopad? Pokud ještě zubní nitě nejsou součástí vaší každodenní rutiny, možná je na čase to zvážit. Decentní, ale cílevědomé udržení vaší ústní hygieny může mít na váš boj proti zubnímu kameni obrovský dopad. A nevěřte tomu, kdo tvrdí, že nitě jsou zbytečná. Pamatuji si, když mi bylo asi 13 let, a Šimon mi na Vianoce koupil sadu zubních nití jako vtip. V tu chvíli jsem o nich věděla jen to, že existují. Ale postupně jsem zjistila, že mi ty nitě dokáží být opravdu nápomocné.

Mrazivá realita: Konzultace u zubaře

Vím, vím. Slovo "zubař" v nás mnohdy vzbuzuje chladný pocit strachu a nevolnosti, dokonce i při samotném zmínění. A řeknu vám něco ze své zkušenosti: tuto nelibost sdílím. Ale víte co? Když je zubní kámen pod dásní, zubaři jsou těmi nejlepšími spojenci. Bez nich bychom byli ztraceni, nebo lépe řečeno, naše zubní zdraví by bylo ztraceno. Jejich rady, názory a zručnosti jsou zlatem, kterého si mnohdy nevážíme. Já se tomu také dlouho bránila, ale nakonec jsem musela uznat, že bez pravidelných kontrol u zubaře to prostě nejde.

Alternativní metody k odstranění zubního kamene

Na závěr bych se ráda podělila o několik nekonvenčních metod, které mohou pomoci v boji proti zubnímu kameni. Samozřejmě, neměly by nahradit klasickou ústní hygienu, ale jako doplněk mohou být velmi užitečné. Třeba aplikace kokosového oleje, jeden z mých osobních oblíbenců, může pomoci snížit bakteriální plak a zároveň povzbudit zdravý růst dásní a zubů. Také domácí zubní pasta z kurkumy a soli nabízí skvělý, přírodní způsob, jak se zbavit zubního kamene. A nakonec, moje nejoblíbenější z nich je žvýkání jablka po jídle. Kdo by si pomyslel, že tak něco může pomoci? Ale já vám říkám, že to opravdu funguje! A Šimon to také potvrdí.

Závěrem

Tak tady máte několik mých rad, jak bojovat se zubním kamenem. Nezapomínejte, že ústní hygiena je nejlepší zbraní proti němu. Budete-li dbát na pravidelné čištění zubů, používat zubní nitě a pravidelně navštěvovat zubaře, máte velkou šanci tomuto nepříteli úžasného úsměvu předejít. Držím vám palce a myslete na svoje zuby. Jsou to malé bílé klenoty, které stojí za to chránit!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná