Domů Novinky

Jak se dává zubní implantát?

Úvod do světa zubních implantátů

Já, Lenka, jsem dnes pro vás připravila článek plný úžasných informací věnovaných tématu zubních implantátů. A proč jsem si vybrala právě toto téma? No, vidíte, pokud jste někdy ztratili zub, víte, že to není zrovna ta nejpříjemnější záležitost. A protože si myslím, že všichni by měli mít tu nejlepší možnou péči o svůj úsměv, rozhodla jsem se podělit o pár tipů a rad jak na to.

Pamatujete, jak jsem psala o naší kočce Lea, která jednoho dne přišla o jeden ze svých ostrých zoubků? To mě inspirovalo k tomu, abych se podívala do světa zubních implantátů.

Co je to zubní implantát? Uvádíme na pravou míru zkreslené informace

Zubní implantát je moderní a efektivní řešení pro nahrazení chybějícího zubu. Ale ne, nemyslím tím takový ten falešný zub, který nosila naše babička v malém poháru na nočním stolku. Zubní implantát je mnohem víc než to. Je to malý titanový šroub, který se vkládá do čelisti pacienta a slouží jako nový "kořen" pro náhradní zub. Ať je to už molární zub, který vám chybí po neštěstí při kousání jablka, nebo přední zub po pádu z kola. Zubní implantát je tu pro vás.

Ano, mám na mysli to, že umělý zub je vlastně jakýsi dům, který závisí na pevném základě - implantátu. Bez něj by se umělý zub prostě neudržel na místě. A tak, pokud chceme, aby umělý zub vypadal a fungoval jako ten opravdový, musíme začít od základů a to je právě zubní implantát.

Postup zákroku: Jak se zubní implantát vkládá?

Jaroslav, můj manžel, nedávno podstoupil tento zákrok a mohu vám říct, že to byl zážitek! Ale nebojte se, není to tak hrozné, jak to zní. Prvním krokem je samozřejmě konzultace s vaším zubařem. Diskutovali jsme o Jaroslavových potřebách, vysvětlili mu postup a odpověděli na všechny jeho otázky.

Dáním zubního implantátu se většinou řeší v lokální anestézii, což znamená, že jste vzhůru během celého zákroku, ale nebojte se - nebudete cítit žádnou bolest. Jelikož poznáme svět bez bolesti a Jaroslav byl po anestézii úplně v pohodě.

Poté následuje samotný zákrok. Zubař provede malý řez v dásni, aby odkryl kost kde se implantát umístí. Pak se do kosti vrtá malá díra, do které se vloží titanový šroub, tedy zubní implantát. Po této fázi Jaroslav musel trochu počkat, aby se jeho čelist zahojila a implantát se srostl s kostí.

Následná péče: Co čekat po zákroku?

Ok, takže teď máte v ustech titanový šroub a je čas na hojení. Nový zub ale ještě není na místě. To je asi jako když naše Kočka Lea uloví myš, ale ještě ji nedojedla - je to jen poloviční vítězství. Jaroslav měl na pár týdnů jen titanový šroub. Naštěstí se jednalo o zadní zub, takže to nebylo tak vidět.

Péče o implantát není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Využili jsme několik rad zubaře a vše proběhlo bez komplikací. Jaroslav dbal na pravidelnou hygienu, vyhýbal se tvrdým potravinám a nepřeháněl s alkoholem. Řeknu vám, že to nebylo jednoduché, ale stálo to za to!

Konečný výsledek: Pojďme se podívat na nový Jaroslavův úsměv

Konečně, po týdnech čekání a starostlivé péče, přišel den D. Návštěvu zubaře jsme jako vždy začali s našim psem Maxem, který v autě trpělivě čekal, až se vrátíme. Max je skutečný miláček v naší rodině, a když jsme se vrátili, byl jako vždy nadšený, že nás vidí... a samozřejmě kvůli jídlu, které si vždy přivezeme.

Jaroslav si sedl na zubařské křeslo a byl nervóznější než obvykle. Ovšem nebylo se čeho bát. Po chvíli už bylo hotovo a já jsem měla před sebou manžela s novým zubem. A musím říct, že vypadal skvěle! Přestože to byl jen zadní zub, ti, kdo ho znali, viděli rozdíl. Byl zase plný sebevědomí, a já jsem byla nesmírně šťastná, že mám manžela s tak krásným úsměvem.

V závěru bych chtěla říci, že pokud zvažujete zubní implantát, určitě to stojí za to. Nejenže se vám vrátí krásný úsměv, ale také zvýší vaše sebevědomí a radost z života. A jestli mám ještě jeden tip? Neváhejte a udělejte ten první krok. Nikdy nevíte, jak velký dopad může mít malý zubní implantát na váš život.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná