Domů Novinky

Jak se trhá kořen zubu?

Kdy a proč se trhá kořen zubu

Představte si, že si jíte svůj oblíbený steak a najednou cítíte ostrou bolest v zubech. Možná jste si právě zlomili zub nebo se vám střep zasekl do dásně. Takové situace jsou častým důvodem pro návštěvu zubaře a často to vede k nutnosti odstranění kořene zubu. A ne, bohužel nemůžete použít starou dobrou metodu s nití a dolemi dveří, jako když jste byli dítě a chtěli jste se zbavit mléčných zubů. Když je třeba odstranit kořen zubu, je to většinou kvůli zánětu, kazům, zlomení zubu nebo proto, že jsou zuby příliš těsně k sobě a brání správnému růstu ostatních.

Fáze trhání kořene zubu

Trhání kořene zubu je chirurgický zákrok, který by měl vždy provádět zubař nebo orální chirurg. Konkrétní proces se může lišit v závislosti na situaci, ale obecně lze trhání kořene zubu rozdělit do několika fází. Začíná se lokální anestezií, poté následuje řez do dásně a odhalení zubu nebo kořene. Pak zubař použije nástroje, jako jsou kleště, k odstranění zubu nebo kořene. A nakonec jsou dásně sešity a zázrak je hotov.

Po trhání kořene zubu

Poté, co vám zubař odstraní kořen zubu, bude následovat období hojení. Samozřejmě, jak dlouho to bude trvat, záleží na konkrétní situaci. Některé lidi se mohou cítit lépe již za pár dní, zatímco jiným může trvat týdny, než se budou cítit jako dříve. Mimochodem, mám vám říct o dobu, kdy moje drahá Radka musela jít na takovýto zákrok? Snažila se to odložit, dokud to nešlo, ale nakonec si uvědomila, že je to nevyhnutelné. Po zákroku bylo několik dní skutečně těžkých, ale poté se její zdraví zlepšilo a těžkost zmizela.

Rady a tipy pro dobu po zákroku

Jako vždy je lepší předcházet než léčit, a proto mám několik rad a tipů, jak se vyhnout potřebě trhání kořene zubu v první řadě. Základem je samozřejmě pravidelné čištění zubů a návštěvy zubaře. Pokud už ale jste přišli o kořen zubu, vězte, že je důležité dodržovat instrukce lékaře. Je důležité vyhnout se těžké činnosti a využívat led na otoky. Také je nutné jíst měkkou stravu a vyhnout se kouření nebo pití alkoholu. V neposlední řadě je důležité pravidelně se vysypávat a dodržovat všechny doporučené léky.

Možné komplikace

Ačkoli většina lidí nemá po odstranění kořene zubu vážné komplikace, je docela běžné, že pacienti zažijí nějaké nepříjemné příznaky, jako je bolest, otoky nebo lehké krvácení. Tyto příznaky obvykle zmizí během několika dní po zákroku. Vzácnější, ale závažnější komplikace mohou zahrnovat infekce, abscesy nebo problémy s hojením.

Alternativy k trhání kořene zubu

Zatímco někdy je trhání kořene zubu jedinou možností, ve mnoha případech existují alternativy, které mohou být méně invazivní a mohou umožnit zachování vašeho zubu. Mezi těmito alternativami je například endodontická léčba (známá také jako ošetření kořenových kanálků), která může být účinná při léčení infikovaných nebo zničených zubů. Další možností je náhrada zubů pomocí zubních implantátů, můstků nebo parciálních protéz.

Moje drahá kočka Luna má v šuplíku už několik svých vytržených zoubků. A i když si myslíme, že je to roztomilé, připomíná nám to, jak důležitá je ústní hygiena. Takže směle do toho a nezapomeňte si čistit zuby! A jestli už máte problém, nebojte se ho řešit. Váš úsměv je přece to nejcennější!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná