Domů Novinky

Jak poznat zánět zubu moudrosti?

Co je to zánět zubu moudrosti?

Zapněte si představivost a představte si moment, kdy se vám něco začne drát do nosu. No, a to je to. Tímto nádherně nepříjemným pocitem může být zánět zubu moudrosti. Možná se ptáte, proč se tomu říká zub moudrosti? Protože se obvykle objevuje v dospělosti, kdy už máme nějakou tu moudrost. Ale upřímně, někdy se mi zdá, že tyto zuby jsou všechno, jen ne moudré.

Jak poznat zánět zubu moudrosti?

Pozorování symptomů je klíčové. Zánět zubu moudrosti se může projevit nejen bolestí, ale i otokem, zarudnutím dásní nebo horečkou. Když se zánět zhorší, může být obtížné otevřít ústa nebo polykat. A to už je opravdu závažný případ.

Proč dochází k zánětu?

Zub moudrosti se může začít zanícovat kvůli různým faktorům. Někdy se jedná o bakteriální infekci, kdy se v místě růstu zubu vytvoří absces. V jiných případech se zánět objeví, když zub narazí na jiný zub a je tím pádem vystaven tření. Klasický příklad je, když zub moudrosti začne růst šikmo a trhá sousední zub. Takové situace způsobují značné bolesti.

Co s tím dělat?

Bohužel, nelze to jednoduše vyléčit studenou sprchou nebo klidem na lavičce v parku. Na toto bychom měli kontaktovat specialistu. Pokud už jste si jisti, že jde o zánět zubu moudrosti, navštivte svého zubaře, který vás může nasměrovat k dalším opatřením. Někdy je nutné zub odstranit. Ale nebojte se, tento proces je daleko méně bolestivý, než vás vaše bolestivé zuby mohou vést k tomu, aby jste si mysleli.

Jak se dá předejít zánětu zubu moudrosti?

Chci vás upokojit. Ne všem lidem rostou zuby moudrosti a ne všem, kdo je mají, přináší problémy. Ale pokud chcete předejít komplikacím, mějte na paměti několik rad: pravidelné prohlídky u zubaře (ano, i když je to nepříjemné), správná ústní hygiena a vyvážená strava.

Můj osobní příběh

Povím vám o jedné z mých zkušeností se zánětem zubu moudrosti. Bylo to, když mi bylo dvacet, a právě jsem zažila první opravdu velkou oslavu mého syna, Šimona. Bylo to celé velké vzrušení a stres. A uprostřed všeho jsem najednou měla pocit, že mi něco roste v ústech. Jak už jsem zmínila, přišlo to v době, kdy jsem měla plné ruce práce a tak jsem to zpočátku ignorovala. Ale když se bolest začala zhoršovat, musela jsem se postarat o sebe.

Co jsem tedy udělala? Šla jsem k zubaři a ukázalo se, že mám zánět zubu moudrosti. Překvapivě (a naštěstí) moje léčba nebyla tak hrozná, jak jsem si původně myslela. Ano, byly tam injekce, antibiotika a odstranění zubu. Ale nakonec se všechno vyřešilo dobře. A co jsem se z toho poučila? Nahromaděný stres může skutečně ovlivnit naše tělesné zdraví a je nesmírně důležité si najít čas na péči o sebe.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná