Domů Novinky

Jak poznat různé typy zubů: Praktický průvodce

Rozlišování mezi typy zubů podle jejich tvaru a účelu

Mluvíme-li o typech zubů, myslíme jejich tvar a funkci. Jsou čtyři základní typy - řezáky, špičáky, přední stoličky a zadní stoličky - každý má svoji roli při trávení. Řezáky, jak už název napovídá, slouží k řezání potravy. Špičáky jsou určené k trhání. Typicky masožraví zvířata mají špičáky vyvinuty výrazně, neboť potřebují trhat maso od kostí. Přední stoličky nesou názvy premoláry a zadní stoličky molar. Tyto dva typy zubů slouží k rozdrcení potravy na menší kousíčky, aby je tělo mohlo lépe strávit.

Zvláštnosti a unikátnost našich zubů

Kdybychom si chtěli zahrát na detektivy, mohli bychom o člověku nalézt spoustu informací prostřednictvím jeho zubů. Tak jako každý sněhový vločka je jedinečná, takové jsou i naše zuby. Může se to zdát neuvěřitelné, ale naše zuby jsou specifickými otisky naší genetické informace. Ale nejen to, dokážou nám prozradit, co jíme a jak se o naše zuby staráme. To je úplně skvělé, že?

Jak vlastně vypadají ideálně zdravé zuby?

Čisto bílé zuby v reklamách jsou velmi lákavé, ale vězte, že přirozená barva zubů je spíše naťahově bílá nebo dokonce lehce nažloutlá. To neznamená, že nesplňují své funkce. Důležité jsou zejména pravidelné návštěvy u zubního lékaře a správná hygiena, které zajišťují zdraví našich drahých zoubků.

A co zubní kaz?

Zubní kaz je nepříjemným následkem nevhodné stravy a nedostatečné ústní hygieny. Bolest a nepohodlí, které s ním chodí ruku v ruce, zná asi každý z nás. A to ještě nemluvím o finanční stránce věci - ošetření zubního kazu může stát i několik tisíc korun! Proto je lepší tomuto nepříteli zdraví zubů předcházet a dodržovat osvědčená pravidla ústní hygieny - alespoň dvakrát denně čistit zuby, využívat zubní nit a samozřejmě pravidelně navštěvovat zubní hygienu a zubního lékaře.

Rady a tipy pro účinnou prevenci zubního kazu

Snad každý z nás zná ten nepříjemný pocit po návštěvě zubního lékaře, když zjistí, že máme zubní kaz. I přes veškerou snahu o zubní hygienu se někdy zubnímu kazu neubráníme. Ale znám několik tipů, jak se mu účinně bránit. Prvním a základním krokem je pravidelné čištění zubů. Dále je důležité používat zubní nit a vyplachovat ústa. Také je potřeba se zaměřit na správnou stravu - pokud se vyvarujeme nadměrné spotřeby cukrů, máme vyhráno. Takové malé, ale účinné tipy nám mohou pomoct v boji proti zubnímu kazu.

Přebytečné a chybějící zuby

Možná to nevíte, ale výskyt přebytečných nebo naopak chybějících zubů je vcelku běžná věc. To, kolik zubů máme, je dáno geneticky a je možné, že budeme mít o zub navíc nebo o zub méně. Naštěstí, zubní lékařství se vyvíjí raketovou rychlostí a na takové situace je připravené. Pokud máme přebytečný zub, je možné ho odstranit a pokud nám zub chybí, může nám zubní lékař vsadit implantát.

Co když mě bolí zub?

Není nic horšího než zubní bolest. Fakt. Jsem si jistá, že všichni to známe. Pokud vás bolí zub, první krok by měl být kontaktování zubního lékaře. Ale co když bolest přijde o víkendu nebo v noci? V takových případech existují zubní pohotovosti, které fungují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Přesto je dobré mít doma lékárničku s léky, které vám při zubní bolesti mohou pomoci. Já mám vždy doma Paralen nebo Ibalgin a ty mi pomohou přečkat do rána nebo do pondělí, kdy se otevřou běžné zubní ordinace.

Narušení rovnosti zubů - ortodoncie je řešení

Rovy zuby jsou důležité nejen esteticky, ale i z funkčního hlediska. Pokud zuby nejsou správně zarovnané, mohou způsobovat problémy při žvýkání nebo mluvení. Naštěstí, existuje řada zařízení jako jsou rovnátka nebo šrouby, které mohou pomoci zuby zarovnat. Orto implantáty jsou další možností pro správné seřazení zubů. Nikdy není pozdě začít s ortodontickou léčbou, proto se nebojte a v případě potřeby kontaktujte odborníka.

V konci konců, zuby jsou součástí našeho těla a našeho zdraví a měli bychom se o ně starat stejně tak, jako o ostatní části našeho těla. Já vám přeji mnoho úspěchů ve vašem boji za krásný a zdravý úsměv!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná