Domů Novinky

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši stravu

Co je to černý zubní kámen a jak vzniká?

Nemyslete si, že černý zubní kámen je nějaké Horcrux z Harryho Pottera. Ve skutečnosti je to velmi běžná a rozhodně méně vzrušující věc. Tato kouzelná substance vzniká, když se bakterie v ústech (všichni je máme, nebojte se, to je normální) smíchají s jídelními zbytky a slinami, vytvářejíc vysoce tvrdou a houževnatou směs. Ale jak se dostane až k tomu, aby byla černá? No, teď to bude trošku komplikované, ale snad mi dáte za pravdu, že se jedná o pozoruhodně fascinující proces (a kdo by si tu také myslel, že černý zubní kámen může být fascinující?).

Vliv černého zubního kamene na vaši stravu

Otevřete pořádně pusu a řekněte "Aaaaah". Vidíte to na zubech? Suma sumárum, pokud máte černý zubní kámen, vaše strava může být postižena více způsoby než si možná uvědomujete. Pokračujte ve čtení, až se dozvíte více.

Problémy s žvýkáním

Černý zubní kámen může být tvrdý jako kámen (odtud prý také název), takže pokud vám roste kolem zubů, může to způsobit nepohodlí při žvýkání. Může to také způsobit citlivost nebo dokonce bolest zubů, což nepochybně ovlivní to, jaký druh jídla budete přijímat. No, pokud planete jíst stále hotovky z mikrovlné, tak to asi neovlivní, ale pokud jako já preferujete chrumkavé syrové ovoce a zeleninu, nebo křupavý chléb se slaninou, může to být docela problém.

Problémy s chutí

Pokud máte mix mikroorganismů a jídla připnutých na vaše zuby v podobě černého zubního kamene, může to ovlivnit také vaši chuť. To znamená, že vaše oblíbená polévka už nemusí chutnat jako za starých časů. A to je doslova tak smutné, že to až bolí.

Omezení ve stravě

Pokud máte citlivé zuby způsobené černým zubním kamenem, může se stát, že musíte omezit některé potraviny z vaší stravy. Sladké, kyselé, teplé, studené, vše může způsobovat nepohodlí. Myslím, že už nebudu moci jíst svou oblíbenou zmrzlinu s hotovou čokoládou. A to je skutečně hořké, hořké jako kvalitní tmavá čokoláda.

Vliv na vaše společenské život

A konečně, černý zubní kámen může také ovlivnit váš společenský život. Pokud jste někdy měli na večeři cibuli nebo česnek (a kdo by je neměl rád, jsou to přece bozi gastronomie), možná víte, o čem mluvím. Černý zubní kámen může napomáhat špatnému dechu, a to je něco, co rozhodně nepomůže při večeři na prvním rande. Myslím, že už nebudu moci jíst svou oblíbenou cibulovou polévku při schůzce. A to je... no, prostě smutné.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná