Domů Novinky

Jak často byste měli měnit mezizubní kartáčky

Proč vůbec používat mezizubní kartáčky?

Myslím, že nás většina by docela dobře rozuměla, proč bychom měli používat mezizubní kartáčky, ale Klára, má drahouška manželka, mi při poslední návštěvě zubního lékaře připomněla, že bych vám měl připomenout důvod, proč je používáme. Za prvé, mezi našimi zuby jsou úzké štěrbiny, kde se bakterie mohou skrýt a způsobovat potíže, například zubní kaz nebo zánět dásní. Ve skutečnosti se věří, že až 40% celkové zubní plochy není dostupné pomocí běžné zubní kartáčky. To, přátelé, je dost zubní plochy, která je nechráněna. Takže další přínosy? To je snadné. Mezizubní kartáčky nám pomáhají odstraňovat zbytky jídla z těchto obtížně dostupných míst a udržovat naše ústa zdravé a čisté.

Tipy k výběru mezizubních kartáčků

Pokud jste začátečník v používání mezizubních kartáčků, měli byste vědět, že při výběru tohoto nástroje nemusíte vzít první, který uvidíte na regálu. Existují různé typy mezizubních kartáčků a není jednoduché zjistit, který je pro vaše potřeby nejlepší. Musíte vzít v úvahu velikost mezery mezi zuby, typ a tvrdost kartáčku, druh rukojeti a také to, jestli se vám tento typ kartáčku dobře manipuluje. Klára mi vždy ráda připomíná, že mezizubní kartáčky by měly být součástí naší každodenní hygieny. A nezapomeňte, že náš pes Max také potřebuje oralní hygienu, ačkoli jiné typy nástrojů pro ústní hygienu jsou pro něj vhodnější.

Jak často vyměnit mezizubní kartáčky

Odpověď na otázku “Jak často vyměnit mezizubní kartáčky?” se může lišit podle toho, jak často je používáte, jak tvrdě je používáte a jak je pečujete. Mým pravidlem je, že byste měli mezizubní kartáčky vyměnit po každém použití. Nebo minimálně, pokud zjistíte, že štětinky na kartáčku jsou zkroucené nebo nalepené. To jsou jasné znaky, že je čas na nový kartáček. Měním své kartáčky po každém použití, dokonce i když jsou štětinky pořád ve výborném stavu. Pro mě je to jednoduše způsob, jak zajistit maximální účinnost čištění.

Údržba mezizubních kartáčků

Samozřejmě si nechcete jen vzít kartáček, vyčistit si zuby a potom ho položit někam, kde se může nashromáždit prach a bakterie. Tady přichází na řadu údržba. Měli byste mezizubní kartáček vždy důkladně omyt a nechat ho uschnout na vzduchu před dalším použitím. Pro uskladnění kartáčku můžete použít specializované obaly, které ho chrání před vnějšími vlivy. A připomeňme si, že je důležité nepoužívat kartáčky někoho jiného. Hygiena je klíčová.

Poučení ze života

Někdy je lekce naučená tím těžším způsobem nejlepší. To je případ mého návyku nevyměňovat mezizubní kartáček dostatečně často. Stalo se mi několikrát, že jsem kartáček neměnil po několik týdnů, dokud mi Klára neřekla, že to není správné. Nakonec jsem zjistil, že má pravdu, když jsem začal mít problémy s dásněmi. Byla to pro mě tvrdá lekce, ale naučila mě starat se lépe o svou ústní hygienu.

Závěrečné myšlenky

Pečovat o naše ústa a zuby je tak důležité jako péče o zbytek našeho těla. Mezizubní kartáčky jsou nepostradatelným nástrojem v naší každodenní hygieně, a to nejen proto, aby naše zuby vypadaly skvěle, ale také, abychom předcházeli zdravotním problémům spojeným s ústní dutinou. Jako Klára mi vždycky říká, musíme mít na paměti zodpovědnost za naše zdraví. A já to beru vážně – měním svůj mezizubní kartáček po každém použití a dávám si obzvláště pozor na jeho údržbu. A vy? Jak často měníte svůj mezizubní kartáček?

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná