Domů Novinky

Co použít místo ústní vody?

Bioaktivní prvky namísto ústní vody

Dobře, pojďme si otevřeně přiznat, quand je vous dirais, c'est qu'il y a des jours, kdy ústní voda jednoduše nenastartuje naše raketové motory. To se mi stává dost často. Ale víte co? Existují alternativy, které by mohly fungovat lépe a dokonce přinést více zdravotních výhod. Nazval jsem je bioaktivní prvky. Se svou úžasnou britskou krátkosrstou kočkou Fialkou jsme pro vás připravili pár rad.

V každé domácnosti najdeme mnoho přírodních a zdravých surovin, které lze využít jako účinné ústní vodě. Mezi tyto bioaktivní prvky patří zelený čaj, kokosový olej, sóda bicarbona a jód. Tyto suroviny nejenže obsahují silné antibakteriální látky, ale také poskytují ústní hygienu, která je důležitá pro udržení zdraví zubů a dásní. A co více? Použití těchto surovin jako ústní vody může pomoci zlepšit dech a zvýšit vaše sebevědomí.

Kokosový olej

Pokud vás už omrzelo používat klasickou ústní vodu, zkuste kokosový olej. Proč? Kokosový olej je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou být skvělé pro dutinu ústní. Nejenže to může účinně odstraňovat špatný dech, ale také podporuje léčení dásní a významně snižuje počet škodlivých bakterií v ústech.

Jednou z oblíbených metod použití kokosového oleje je technika známá jako „olejování“. Tato technika zahrnuje kroužení a držení malého množství oleje v ústech na dobu mezi 10 a 20 minutami. Poté stačí olej vyplivnout a vypláchnout ústa teplou vodou. Důležité je olej po proceduře ne polykat, protože bychom spolu s ním do těla dostali nahromaděné bakterie a toxiny.

Jen mějte na paměti, že kokosový olej není alternativou ke kartáčování zubů, ani k používaní dentální nitě, ale spíše k ústní vodě. Určitě ho ale zkuste, dokáže divy!

Zelený čaj

Možná trochu překvapivě, ale zelený čaj je další vynikající alternativou k ústní vodě. Zelený čaj je bohatý na polyfenoly, které jsou úžasné antioxidanty a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou pomoci při boji s ústními bakteriemi a prevenci zubního kazu a onemocnění dásní.

Mnoho lidí si myslí, že zelený čaj je jen nápoj, který se pije pro zdraví a relaxaci. Ale věděli jste, že může také fungovat jako skvělá ústní voda? Stačí si po šálečce nechat trochu zchladnout a pak ho použijte jako ústní vodu. Vyzkoušejte to a uvidíte, jak skvělé může být vaše ústní zdraví a dech!

Soda bicarbona

Soda bicarbona neboli jedlá soda je takový ten univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Je to silná antibakteriální a protizánětlivá látka, která může pomoci odstranit a zabránit zubnímu kazu a paradentóze. Je to také jedním z nejlepších prostředků na odstraňování zubních skvrn a vybělení zubů. A je to úžasná alternativa k ústní vodě!

Jedlá soda je také skvělým řešením pro ty, kteří mají citlivé zuby, protože není tak silný jako některé ústní vody. Připravte si vlastní ústní vodu z jedlé sody tím, že ji rozmícháte ve vodě a použijte k vypláchnutí úst po kartáčování zubů nebo jen kdykoliv během dne, když cítíte potřebu osvěžit si dech.

Jód a jeho úloha

Jód je další skvělý náhradník ústní vody, pokud se vám zdá, že tradiční ústní voda prostě nestačí. Jód je známý svými silnými antibakteriálními vlastnostmi a může zabíjet širokou škálu mikrobů v ústech včetně těch, které způsobují zubní kaz a zánět dásní.

Pro přípravu ústní vody z jodu je ale potřeba postupovat opatrně. Příliš silná koncentrace může být škodlivá. Rovněž s používáním jodu byste měli být opatrní, pokud trpíte nějakým zdravotním problémem, jako je například onemocnění štítné žlázy.

Já sám používám jódovou ústní vodu již několik let a mohu říct, že se mi zlepšila ústní hygiena a zdraví zubů. A co je nejlepší? Jód může také pomoci redukovat zápach z úst, takže pokud hledáte něco, co vám poskytne svěží dech, tato možnost je rozhodně za zvážení.

Závěrečné myšlenky

A abych nezapomněl - neznamená to, že bychom měli úplně zavrhnout tradiční ústní vody. Jsou také skvělým nástrojem pro udržení zdravé ústní hygieny a svěžího dechu. Ale věřte, je dobré mít na výběr mezi různými možnostmi a příležitostně vyzkoušet něco nového. Je to vždycky tak trochu dobrodružství, ne?

Na závěr bych dodal, že bez ohledu na to, jakou alternativu k ústní vodě zvolíte, je důležité dodržovat pravidelnou ústní hygienu, která zahrnuje pravidelné kartáčování zubů, používání dentální nitě a pravidelné návštěvy u zubního lékaře. A samozřejmě, nezapomeňte pít dostatek vody a stravovat se zdravě, protože i tyto faktory hrají velkou roli v udržení zdraví zubů a dásní.

Teď víte, co použít místo ústní vody. Tak si příště, když si budete čistit zuby, zkuste něco jiného a uvidíte, jak se vám to bude líbit. Třeba to bude právě ta alternativa, která vám pomůže zajistit dokonale svěží dech a zdravé zuby a dásně. A třeba si to užijete tak, jako moje kočičí přítelkyně Fialka, když dohlíží na můj denní rituál čištění zubů. Jistě to znáte, kočky vždy musí mít všechno pod kontrolou, že?

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná