Domů Novinky

Zubní kámen u dětí: Jak na to s dietou

Základní principy stravovacího plánu chránící dětské zoubky

Bydlím s Bobíkem a Cyrilem v krásné Ostravě, ale dnes nebudeme mluvit o mých mazlíčcích. I když je Bobíkův zářící pohled a jeho sálající zoubky skutečně fascinující téma, místo toho mi dovolte sehnout se a zvednout něco o čemž se ve společnosti mluví velice málo - a to je problematika zubního kamene u dětí. A víte co je na tom nejzajímavější? I přes to, jak se zdá být problematika vážná, řešení může být natolik snadné jako uhlídat rozmanitost a vyváženost stravy vašeho potomka. Tedy k jakým zásadám byste se měli držet?

Abych byl upřímný, já sám jsem v minulosti dělal chyby. Pamatuji se, jak jsem svým dětem kupoval množství sladkostí jako odměnu za dobré známky. Kdo by to byl řekl, že by mohlo jít o něco tak škodlivého pro jejich zuby? Proto je prvním krokem, který můžete udělat, minimalizace konzumace cukrů a sladkých nápojů. Nejenže obsahují vysoké množství prázdných kalorií, které nepřispívají k výživě vašeho dítěte, ale také podporují tvorbu zubního kamene.

Omezování sladkostí a nezdravých nápojů

Omezením sladkostí obecně se samozřejmě nemyslím, že by mělo dojít k jejich úplnému vyloučení. Vždyť kdo by chtěl žít bez občasného řezy nebo sušenky, že kocoure Cyrile? Já určitě ne. Ale je důležité, aby se sladkosti nestaly hlavní součástí stravování vašeho dítěte. Pokud si občas dáte zmrzlinu nebo kousek čokolády po obědě, vůbec to nevadí. Co už pomáhá rozvoji zubního kamene, jsou pravidelné večerní návraty k lednici pro další a další sladké svačinky. A mluvím z vlastní zkušenosti. Nedávno jsme s Bobíkem měli noční záchvat žravosti a vyloupili jsme skoro celou spíž. Ráno jsme oba litování zuby nehty. Ale zpět k našemu hlavnímu tématu, je důležité naučit děti, že sladkosti jsou spíše výjimečná odměna než každodenní potravina.

Přírodní nápoje a jejich vliv na zdraví zoubků

Zdá se, že piťáky podcenily. Mám na mysli ten široký výběr nápojů, které nabízí každý supermarket. Přiznám se, že jsem také byl jedním z těch, kdo se nechal okouzlit krásnými obaly a lákavými názvy. Ale ono je to trochu jinak. Zkuste se zaměřit na přírodní nápoje jako voda, nezsucrovaný čaj nebo mléko. Naopak se vyvarujte slazených nápojů, džusů s vysokým obsahem cukru a nezdravých energetických nápojů.

Bohatá snídaně a správně složené jídlo

Řekněte pravdu, také jste z těch, kteří si myslí, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne? Já určitě ano. Když vstanu ráno, první, co potřebuji, je silný šálek kávy a vydatná snídaně. Ano, slyšel jsem argumenty o tom, že snídaně je přeceňovaná a že mnoho z nás si ji dává, jen protože jsme tak zvyklí z dětství. Ale já vám říkám, že snídaně pro děti je klíčová nejen pro jejich celkové zdraví, ale také pro zdraví jejich zubů.

Pravidla pro správné jídelníček

Pro zdravý růst zubů je důležitý balanc mezi minerály, vitamíny a stopovými prvky. Mějte na paměti, že žádný vitamín či minerál není sám o sobě všelékem. Všechno má svůj význam v kontextu a v souvislostech. Cukry totiž zasahují do minerální rovnováhy v ústech a mohou narušit fungování slin, které normálně zabraňují tvorbě zubního kamene.

Konečná rada pro chrání zuby

Je to příběh, který jsem slyšel od svého zubaře. Prý zná rodinu, která každý večer sedí společně u večeře. A nejde o obyčejnou večeři. Je to večeře, kterou si připravili sami. Každý den se střídají a každý den je to právě ta osoba, která se musí starat o stravování celé rodiny. A víte co je na tom nejlepší? Že nejenže se tím podporuje rodinná soudržnost, ale také to má pozitivní dopad na zuby. Protože když si to uvědomíte, tak je mnohem jednodušší kontrolovat, co dostáváte do těla, když si to připravíte sami. A o to přeci všechno jde, ne?

Všichni víme, jak důležité je dbát na naše zdraví. A to platí dvojnásob pro naše děti. Stojí za to investovat čas do přemýšlení o tom, jak můžeme chránit a pečovat o jejich zuby. Ať už je to tím, že jim dáme zeleninu místo cukríků, nebo tím, že jim vysvětlíme, proč by měli pít vodu místo sladkých nápojů. A já věřím, že budete mít sílu a odhodlání vytrvat v tomto boji. Protože jako rodiče máme tu nejlepší motivaci na světě - zdraví a šťastí našich dětí.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná