Domů Novinky

Jak se vyhnout bolesti při nošení fixních rovnátek

Výběr pravých fixních rovnátek a jejich správná péče

Dobrý den, jmenuji se Lenka a dneska Vám budu vykládat o tom, jak se vyhnout bolesti při nošení fixních rovnátek. První krok je výběr pravých rovnátek a jejich správná péče. Nejlepší je se poradit se svým ortodontem, který Vám může doporučit nejvhodnější typ rovnátek pro Vaši situaci.

Vždycky mě fascinovalo, jak malé kousky kovu tak jemně dokážou upravit naši obličejovou strukturu a vytvořit nám pěkný úsměv. Ale s úsměvem často přichází i ta bolest, což asi všichni, kdo někdy nosili rovnátka, znáte. Já jsem ty svoje získala ve 14 letech a někdy to bylo těžké - jako tenkrát, když Lea, moje krásná kočičí přítelkyně, skočila na můj klín, právě když jsem měla v puse nová rovnátka. Ouch!

Nosit rovnátka je jako mít nového mazlíčka

Nosit rovnátka je jako mít nového mazlíčka, říká se. Jako když jsem přivezla domů Maxe, mého pejska. Potřeboval ošetřovat, trenovat a učit ho správnému chování. Stejně tak rovnátka vyžadují pravidelnou péči a očišťování. Je důležité je čistit po každém jídle, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím, jakými jsou zubní kaz nebo zánět dásní.

Strava a fixní rovnátka

Při nošení fixních rovnátek je důležité dbát na to, co jíme. Některé potraviny mohou rovnátka poškodit nebo způsobit bolest. Takže hranolky nebo jablko? Vyberete si hranolky. Chápete, na co mířím?

Čokoládový dort je v pořádku, ale karamele, to už je trošku na úvahu. Můžete si vychutnávat měkké potraviny, jako jsou polévky, jogurty, těstoviny, vlašské ořechy a vše, co nepoškodí vaše rovnátka. Ale pokud milujete jablka jako já, můžete je stále jíst, ale raději je nakrájejte na menší kousky.

Využití vosku pro rovnátka

Přemýšlíte, jestli existuje něco, co by mohlo ulevit od bolesti rovnátek? Ano, existuje! Je to vosk pro rovnátka. Vosk pro rovnátka vytvoří na povrchu rovnátek ochrannou vrstvu, která redukuje tření mezi rovnátky a sliznicí úst. Přináší to úlevu a pomáhá omezovat vznik odřenin a vřídků v ústech.

Mimochodem, ke zjištění tohoto fíglu mi došlo, když jsem se snažila vyrobit pro Maxe domácí voskové svíčky. Přemýšlela jsem, jestli bych ten vosk mohla nějak využít i pro svoje rovnátka, a hle - fungovalo to!

Nosíte-li fixní rovnátka, vyhněte se stresu

Mnoho lidí neví, že stres může zvyšovat pocit bolesti. Když se cítíme vypětí, naše tělo produkuje více kortizolu, hormonu stresu, který zvyšuje citlivost na bolest. Takže pokud nosíte fixní rovnátka, vyhněte se stresu. Meditace, jóga nebo třeba procházka se psem mohou být nápomocny při snižování stresu.

Řešení prvních dnů s rovnátky

První dny s rovnátky jsou vždy náročné. Ústa se teprve adaptují na novou "náplň" a je běžné cítit určitou míru nepohodlí a bolesti. Ale nebojte se, vaše ústa si brzy zvyknou. Dokud tak učiní, může být užitečné ulevit od bolesti pomocí over-the-counter léků proti bolesti.

Já vám můžu říci, že první dny s Leou doma byly také náročné, ale nakonec se vše usadilo do normálního stavu. Stejně tak to bude i s vašimi rovnátky. A pamatujte, konečný výsledek stojí za to. Věřte mi, díky mým rovnátkům mám teď úsměv, kterým mohu rozesmát i největšího mrzouta!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná