Domů Novinky

Praskliny na zubech: Jaké jsou rizika?

Příčiny prasklin na zubech

Jak asi často kdokoli z vás říká svým dětem, "Nežvýkej led, Milos. Nebo, Adele, neohýbej ten kus tvrdé plasty mezi zuby!" To jsou jen některé věci, které mohou způsobit praskliny na našich zubech. Praskliny na zubech mohou nastat z mnoha důvodů, od nehod během sportu až po žvýkání tvrdých předmětů, jako je led nebo tvrdé bonbóny. Ale přesto, ať už je to jakkoli, neschopnost na to pozorovat může vést k vážnému problému.

Už jsem si kdysi samotný zlomil zub žvýkáním ledových tříšť. Cítíte tu chladnou a chutnou chuť v ústech a pak - praští! Co se stane, je něco, co nikdo z nás nechce - prasklina na zubu. A nejenže je to nepříjemné, ale také mají takové praskliny mnoho ohrožujících důsledků.

Důsledky zanedbání prasklin na zubech

Praskliny na zubech, pokud jsou ignorovány a nejsou léčeny, mohou vést k mnoha závažným komplikacím. Můj známý jednou zkoušel ignorovat malou prasklinu v jednom ze svých zadních zubů, a přestože to nebylo v prvním okamžiku bolestivé, v několika měsících vede k pulpitidě, měl zánět zubní dřeně a musel být léčen kořenovým kanálkem. Takto ignorování prasklin na zubech může způsobit vážné poškození zubu, které může vést k potřebě výplně, korunky nebo dokonce k extrakci zubu.

Při zanedbávání prasklin je riziko, že zub se může nakazit nebo vytvořit absces, což je kapsa plná hnisu. Kromě toho může infekce proniknout do krevního oběhu a šířit se do celého těla, včetně srdce, což může vést k vážnému zdravotnímu stavu známému jako infekční endokarditida.

Diagnostika prasklin na zubech

Pokud máte podezření, že máte prasklinu na zubu, měli byste navštívit svého zubního lékaře. Tak, jak jsem udělal, když jsem si zlomil ten zub žvýkáním ledu. Jedinou úctyhodnou cestou je vyhledat lékařskou pomoc. Diagnostika prasklin na zubech může být trochu obtížná, protože se nemusejí vždy zobrazit na rentgenu. Ale váš zubní lékař má mnoho dalších způsobů, jak zjistit, jestli máte prasklinu na zubu, včetně vizuální prohlídky, použití zvláštního modrého světla nebo dokonce požádání vás, abyste zakousli speciální barvu.

Léčení prasklin na zubech

Jakmile je prasklina na zubu identifikována, můžete dělat plány na její léčení spolu se svým zubním lékařem. V závislosti na velikosti a umístění praskliny může léčba zahrnovat vše od jednoduchých výplní po korunky až po kořenové kanálky. Někdy dokonce může být nutné extrahovat zub a nahradit ho zubním implantátem nebo můstkem.

Samotná léčba prasklinek na zubech je v dnešní době špičková a komfortní. Vzpomínám si, jak jsem byl ohromen rychlostí a pohodlím, když mi zubní lékař opravil zlomený zub. Dokonce i po komplikovanějších procedurách, jako je kořenový kanálek, moderní anestezie a techniky mohou výrazně snížit bolest a nepohodlí.

Prevence: Jak se vyhnout prasklinám na zubech

A konečně, nejlepší způsob, jak se vyhnout všem těmto problémům, je předcházet praskání zubů. Nežvýkejte led nebo tvrdé bonbóny, nehrajte kontaktní sporty bez ochranného chrániče zubů, nedržte si věci mezi zuby. A samozřejmě, udržujte své zuby silné a zdravé prostřednictvím pravidelné péče o ústní dutinu, včetně správného kartáčování a používání zubního nitra.

Neberte své zuby na lehkou váhu

Neměli bychom brát naše zuby na lehkou váhu. Jsou to neocenitelné nástroje, které nám pomáhají žvýkat naši potravin, utvářet naše slova a udržovat náš obličej vypadající mladistvě a zdravě. Takže ať už vás vede k tomu, že nechcete zacházet s patričnou péčí s vašimi zuby, udělejte mi laskavost a přehodnoťte to.

Prostě se starajte o své zuby. Myčte je, kartáčujte je, a hlavně, nenechávejte je praskat. Verím, že na konci dne budete vděční za vaši starostlivost o svůj úsměv.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná