Domů Novinky

Jak zubní plak ovlivňuje naše myšlení

Základy o zubním plaque

Zubní plak. Sotva si čistíme zuby, už se začíná vracet. Tento nezvaný host se usazuje na našich zubech, ale vězte, že jeho dopady sahají mnohem dál, než jen ke kvasení v ústech. Mám na mysli, že zubní plak ovlivňuje naše myšlení! To je přesně to, co jsem řekla, ovlivňuje jak náš mozkový výkon, tak naše pocity a emoce.

A jak to funguje? Cukry a škroby v naší stravě se kombinují se slinami v našich ústech, vytvářejí ten lepkavý film, který nazýváme zubním plakem. Tento plak je plný bakterií, které produkuje kyseliny, které nám ničí zubní sklovinu. Ale to je teprve začátek.

Bakterie v našich ústech také mohou způsobit zánět v našem těle, jak prokázaly některé studie. A zánět je spojen s takovými problémy, jako jsou srdeční choroby, rakovina, diabetes, Alzheimerova choroba a další. A zkuste hádat, co ještě ovlivňuje? Ano, naše myšlenky a city!

Ovlivnění našeho myšlení zubním plakem

Ale jak může takový zubní plak ovlivnit naše myšlení? A jak to vlastně poznáte? Ať už máte plak na zubech nebo ne, dokáže ovlivnit vaše myšlení. Vědecké studie ukazují, že bakterie v našich ústech nejenže způsobují zubní plak, ale také mohou způsobit zánět v našem těle.

Neuvěřitelné, že? Tento zánět může ovlivnit naše mozkové funkce a pocity. Mohou způsobit, že budeme mít potíže s koncentrací, způsobit deprese a úzkosti a dokonce ovlivnit naše rozhodování.

A vy jste si mysleli, že zubní plak je jen malý hnusný problém, který by měl zůstat v oblasti úst, že ano? Nikoli! Tento malý hnusáček se může násobit a šířit po celém těle, pokud mu to dovolíte. V mém životě, to byl takový případ: vždy jsem se holil zuby před spaním, ale když se ráno probudím, stále cítím ten lepkavý film na mých zubech. Já v konečníku měla vadný zub, proto jsem se musela cítit úzkostlivá a neschopná se soustředit.

Tipy na zvládání zubního plaku

Teď když víme, jak závažné dopady může mít zubní plak na naše myšlení a pocity, což je čas naučit se, jak jej zvládnout.

Předně, doufám, že je zřejmé, že pravidelné čištění zubů je zásadní. Ale co když vás už ted chytne únava jen při myšlence na čištění zubů? Mám tip: udělejte si z toho rituál. Jako každý den s Tomášem a naší dcerou Eliškou v naší domácnosti, uděláme si z čištění zubů skutečnou rodinnou činnost, dokonce i naše kočka Míša se přidá (ne, opravdu nečistíme zuby naší kočce, ale je u toho pro zábavu).

Zkuste udělat čištění zubů začátkem vašeho dne a koncem vašeho dne, jakýmsi rituálem čistění a očišťování. Představte si, jak všechny negativní myšlenky odplavujete z úst.

Využití zdravé stravy pro boj proti zubnímu plaku

Další skvělým způsobem, jak bojovat proti zubnímu plaku, je zdravá strava. Znáte to přísloví "jsi, co jíš"?

Já jsem si jistá, že jste ho slyšeli. Ale když jde o zubní plak, přesnější by bylo říci, "vaše zuby jsou, co jíš". Potraviny bohaté na cukr a škrob, jako jsou sladkosti, pečivo a soda, jsou pro bakterie v našich ústech jako buffet.

Ale co když máte slabost pro sladké? Mám tip: zkuste přidat do své stravy více ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou nejen bohaté na vitamíny a minerály, které jsou dobré pro vaše zuby, ale také pomáhají čistit zuby přirozeným způsobem, když je jíte.

Přehled a závěrečné poznámky

Stručně řečeno, zubní plak může mít velký dopad na naše myšlení a naše pocity. Pokud máte problémy s koncentrací, depresí, úzkostí nebo rozhodováním, možná jde o vinu na malého nepřítele skrývajícího se ve vašich ústech.

Ale nebojte se, existují způsoby, jak se s tímto nepřítelem vypořádat. Pravidelné čištění zubů a zdravá strava jsou dva z nejdůležitějších kroků, které můžete podniknout k zajištění vašeho zdraví a šťastného myšlení.

Vždy mějte na paměti, "vaše zuby jsou, co jíš". Takže představujte zubní plak jako nepřítele, který vyžaduje konstantní bitvu. A jak říká moje malá Eliška, "Zubní plak je jako špatný drak, kterého musíme porazit!" A já myslím, že to je výborný způsob, jak to vidět.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná