Domů Novinky

Jak bělící zubní pasta ovlivňuje vaše ústní zdraví?

Koncept bělící zubní pasty

Poněkud se zdá, že je to páterní zraková porucha, když se každý večer podíváme na reklamy bělících zubních past. Očekávají od nás, že po několika přechodech kartáčkem na zuby se z nás stane další Julia Roberts nebo George Clooney s oslnivě bílými zuby. Ale jak moc to vlastně souvisí s realitou? A co dalšího, kromě bílých zubů, nám tyto bělící pasty skutečně přinášejí?

Vycházím z vlastní zkušenosti – ať už jde o osobní testování produktů, nebo pozorování této tendence v mém vlastním domě. Například, jednou jsem pozorovala, jak můj syn Vilém pilně kartáčuje zuby s bělící pastou ve snaze dosáhnout 'hollywoodského' úsměvu. A kdo by ho mohl obviňovat? V současné době se zdá, že bělící pasta je cestou k úspěchu – a minimálně k „selfie“ hodnému úsměvu. Ale jak na tom jsou naše ústní zdraví s touto touhou po dokonalých zubech?

Pochopení procesu bělení zubů

Neřekla bych, že jsem odbornicí na zubní hygienu, ale pokusím se vám názorně vysvětlit, jak funguje bělící zubní pasta. Základní princip je velmi jednoduchý - vše je založeno na abrazivních částicích (představte si miniaturní drsné částice) obsažených v pastě, které mechanicky odstraňují skvrny na povrchu zubů. Je důležité si uvědomit, že tyto abrazivní částice se nejdříve zaměřují na odstranění povrchových skvrn z kávy, čaje, vína nebo cigaret. Pokud máte základní skvrny na zubech, mohou bělící zubní pasty vypadat jako zázrak.

Ale rychle zjistíte, že tyto pasty nehrají roli při bělení samotného zubu. Tedy uvnitř, kde se nachází dentin – materiál pod sklovinou. To znamená, že pokud váš zubní lékař nedávno identifikoval hluboké skvrny, které jsou důsledkem let kouření nebo pití kávy, bělící pasta na to pravděpodobně nestačí.

Možné nebezpečí bělících zubních past

Přestože neexistuje žádná obecná regulace nebo standard, který by určil, kolik abrazivních částic může bělící pasta obsahovat, stále existuje určitá hranice, při jejíž překročení by mohlo dojít k poškození skloviny zubů, která je nezbytná pro ochranu zubů. Problém nastává, když si myslíme, že „více je lepší“ a začneme používat bělící pastu příliš často. Na moji kocourku Míšu bych to nikdy nezkusila, a upřímně, ani vy byste neměli! Sklovina zubů není jako kůže, nedokáže se samo opravit, a proto je velmi důležité ji chránit.

A ještě jedna věc, kterou musíte vzít v úvahu - okamžitý efekt bělení může být často spojený s přechodnou citlivostí zubů. Jestliže jste již někdy zažili ten šokující pocit po snědení zmrzliny, víte, o čem mluvím. A věřte mi, nechcete to zažít každý den!

Alternativy a doporučení

Pokud si přejete bílé zuby, ale nechcete ohrozit své ústní zdraví, měli byste se zaměřit na preventivu. Vyhněte se potravinám a nápojům, které skvrní zuby, jako jsou káva, červené víno a tmavé omáčky. A pro ty z nás, kteří si bez ranní kávy nedokáží představit den, je tady jeden tip: Po konzumaci kávy použijte sklenici vody k vypláchnutí úst. Pomáhá to opláchnout některé z těch skvrny tvořících částic předtím, než se usadí na zubech.

Můžete také uvažovat o profesionálním bělení u zubního lékaře. Je pravda, že tato možnost může být dražší než trubice bělící pasty, ale může být také mnohem účinnější a bezpečnější. A to je podle mého názoru jedna z největších výhod.

Protože spousta lidí, včetně mé dcery Elišky, si myslí, že bělící zubní pasta je rychlá a levná cesta k bílým zubům, mám pocit, že je mým úkolem vzdělat o možných rizících a alternativách. A na konci dne, naše ústní zdraví je mnohem důležitější, než jak vypadají naše zuby na "selfie".

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná