Domů Novinky

Co říkají zubní lékaři o kyretáži zubů?

Kyretáž zubů: Proc to potřebujeme?

Možná se ptáte, co je to kyretáž zubů a proč by mě to mělo zajímat. Dobrá, takže začněme od začátku. Kyretáž zubů je zákrok, při němž zubní lékař odstraňuje bakteriální plak a zubní kámen z poddásí zubů a z kořenových kanálků. Je to něco jako jarní úklid pro vaše dásně. Když mi to zubní lékař poprvé vysvětlil, měla jsem takový ten pocit, když jste si vynutila, že už konečně umyjete okna a najednou vidíte všechny ty prachové částice, o kterých jste si mysleli, že tam nejsou.

Proč máme strach z kyretáže zubů?

Jestli cokoli vím ze svých zkušeností a z rozhovorů s mým milým Jaroslavem, je to, že většina lidí se bojí zubního lékaře. Ale proč bychom měli mít strach z něčeho tak užitečného jako je kyretáž zubů? Realita je taková, že strach z bolesti, z neznáma a často i z výsledků, je často paralyzující. Ale zubní lékaři nám opakovaně říkají, že pokud přijmeme kyretáž jako preventivní opatření, můžeme se vyhnout mnohem horším komplikacím. Takže v podstatě je to jako když mé kočičí dítě, Lea, potká Maxe, našeho psa, na zahradě. Místo aby se skrýt pod stůl, Lea se postaví a pořádně zašustí ocasem, což poleká Maxe natolik, že se otočí a odejde. A Lea ještě chvíli sedí a její oči září vítězstvím.

Jak připravit své tělo na kyretáž?

Před kyretáží zubů můžeme udělat několik věcí, abychom si proces usnadnili. V první řadě je důležité diskutovat se svým zubním lékařem o všech potenciálních zdravotních problémech, které můžeme mít. Vím, že některé věci mohou být nepříjemné pro sdílení, ale věřte mi, že zubní lékaři již slyšeli a viděli všechno. Například, když mě Jaroslav přemluvil, abych se připojila k jeho fyzickému tréninku, měla jsem strach, že se ztrapním. Ale ukázalo se, že trenér viděl tolik začátečníků a byl ohromně podporující. Stejně tak zubní lékaři, kteří nám vážně chtějí pomoci získat zpět naše zdraví úst.

Co očekávat během kyretáže zubů?

Pokud jde o samotný proces kyretáže zubů, očekávejte, že váš zubní lékař aplikuje místní anestezii, aby umrtvil oblast, na které se bude pracovat. Pak použijí špeciální nástroje, kterými odstraní bakterie a zubní kámen z dásně a zubů. Myslím, že by to mělo být asi jako když jsem se pokusila vyčistit dlažbu na naší terase. Chvíli to vypadalo, jako by se nic nedělo, ale pak jsem uviděla, jaký rozdíl to udělá, a všechno začalo dávat smysl.

Po-proceduralní péče: Co dělat po kyretáži zubů?

Až procedura kyretáže skončí, budete muset být velmi opatrní s tím, jak pečujete o své ústa. Vaše dásně budou pravděpodobně citlivé, takže je důležité vyhnout se jídlu a pití, které by mohlo způsobit podráždění. Myslím, že je to trochu jako když si Max zlomil tlapu a musel byl omezen na to, co mohl dělat. Nicméně, jako Max, budete také potřebovat dostatek odpočinku a péče, abyste se mohli zcela zotavit.

Průběžná péče: Jak zachovat zdraví dásní po kyretáži zubů?

Nakonec je důležité pečovat o své zdraví dásní i po zahojení zákroku. Pravidelné čištění zubů, interdentální čištění a omezení konzumace cukru mohou významně pomoci. Navíc je důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře pro kontroly a čištění. Představte si to jako pravidelné procházky, které dělám s Maxem. Ty procházky nejenže ho udržují šťastným a zdravým, ale také ho zvykají na pravidelnou rutinu, která pomáhá reflektovat jakékoli možné zdravotní problémy na první pohled.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná