Domů Novinky

Proč mi trnou zuby?

Porozumění fenoménu necitlivosti zubů

Znáte ten pocit, kdy vám zuby začnou trnout a nevíte proč? Jeho název je paréza anebo necitlivost zubů a je to docela zvláštní zkušenost. Jednoho dne jsem si při snídani užíval croissant a kávu a najednou mi začnou trnout zuby. Zdálo se mi to tak podivné, že jsem začal hledat odpovědi. A právě to mě přivedlo k napsání tohoto článku. Věřte mi, může to být opravdu nepříjemné, zejména když nemáte tušení, co to způsobuje. Ale nebojte, jsem tu, abych vám to vysvětlil.

Jak může paréza zasáhnout vaše zuby

Možná se ptáte, jak vůbec může necitlivost postihnout naše zuby? No, abych byl upřímný, byl jsem také zmatený. Ale pak jsem se setkal s panem doktorem a vše mi vysvětlil. Zjištění bylo fascinující. Naše zuby jsou plné nervů a cév, což je důvod, proč můžeme cítit bolest, teplotu a tlak. Když tyto nervy nebo cévy odtékají nebo jsou zraněny, může to vést k paréze. Takže, pokud vám zuby trnou, může to být náznak, že něco není v pořádku. Takže pokud vám zuby trnou déle jak 24 hodin, určitě si to nechte prohlédnout zubním lékařem.

Možné příčiny trnoucích zubů

Někdy může být příčina trnoucích zubů docela zarážející. Existuje mnoho různých důvodů, proč by vám mohly trnout zuby. Mě třeba jednou začaly trnout zuby po návratu z běhání na mrazu. Měl jsem otevřenou pusinku a došlo k překvapivě rychlému ochlazení zubů. Další možné příčiny trnoucích zubů mohou zahrnovat například stres, úzkost, sinusitida nebo poškození nervů. Dokonce i některé léky mohou způsobit tento podivný pocit. Nicméně je důležité si uvědomit, že pokud necitlivost přetrvává, je důležité vyhledat zubního lékaře, aby se vyloučily vážnější problémy jako například absces nebo infekce.

Tři rady jak předejít trnoucím zubům

Nyní, když jsem se podrobně seznámil s důvody, proč mi trnou zuby, jsem vám připravil několik rad, jak tomuto nepříjemnému příznaku předejít. První rada je držet se zdravé zubní hygieny. Ujistěte se, že si čistíte zuby dvakrát denně, používáte nit a pravidelně navštěvujete zubní hygienu. Druhou radou je zkontrolovat léky, které užíváte. Pokud si všimnete, že se necitlivost objevila po začátku užívání nových léků, poraďte se s lékařem o možných vedlejších účincích. A konečně, třetí rada je kontrolovat úroveň svého stresu a úzkosti. Tyto faktory mohou přispívat k necitlivosti v zubech, takže pokud se cítíte vystresovaní nebo úzkostliví, zkuste najít způsoby, jak se relaxovat a uvolnit.

Co dělat, když máte trnoucí zuby? Jak na to?

Ale co máte dělat, když už máte trnoucí zuby? První krok je, jak už jsem zmínil, vyhledat zubního lékaře, abyste se ujistili, že se nejedná o vážný problém. V některých případech může lékař doporučit nějaké léky na snížení necitlivosti nebo jiných příznaků. Jiné možnosti mohou zahrnovat terapii nebo psychologickou pomoc, pokud je trnoucí pocit způsoben stresem nebo úzkostí. Zkrátka, je důležité se o tento problém postarat. A když už jsem u toho, napadlo vás někdy, proč nám trnou prsty, ale ne trny? Ne? No, já jsem také ne, dokud jsem nezačal psát tento článk. Objasním to tedy v dalším příspěvku, tak zůstaňte naladěni.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná