Domů Novinky

Jaká je záruční lhůta na dentální plomby a co potřebujete vědět

Základní informace o zárukách na plomby

Málokdo z nás má rád návštěvy u zubaře, a když už si odskočíme na ten neoblíbený stoliček, tak bychom chtěli, aby to bylo co možná nejméně často, nepravda? No a právě proto nás tak může zajímat, jaký máme nárok na záruku, když nám ten náš milý zubař tu plombu vytvoří či vymění. Možná vás to bude překvapovat, ale záruka na plomby není věcí, kterú bychom mohli jednoduše určit jako "bez podmienečne 2 roky", jak je to běžné u spotřebního zboží. Vše je to o trošku složitější, ale nebojte, vezmu vás za ruku a krok za krokem si tuto divočinu vysvětlíme.

Když naše srdce nejvíce bolí – plomba a její nástrahy

Aneb když bychom nejraději utíkali pryč a místo toho musíme v roli statečného rytíře čelit vrtákům a pilníkům. Jistě, každé sezení u zubaře je epický boj, a když už nás tedy zubař "porazí" (čti zachrání zub), chceme mít jistotu, že plomba nás nezradí hned při prvním soustu jablka. Moment, vždyť jablka jsme měli jíst, abychom právě zubaře nenavštěvovali, to je ale paradox! No nic, zpátky k plombám. Garance kvality u zubařského zákroku zahrnuje správnou techniku, kvalitní materiál a samozřejmě odbornost zubaře. Ačkoliv se dílo může zdát jako mini mistrovské dílo, dokonce i Michelangelo měl někdy špatný den, takže i zubní plomby mohou selhat. Jak dlouho by tedy měla vydržet? Kdy si říct, že to už není "v rámci záruky"? Ponořme se do hlubin zubní praxe a zjistěme to!

Různé typy plomb a jejich záruční doba

Naše ústa jsou jako malé výtvarné dílny, kde se pracuje s různými materiály. Někdo má raději amalgame, jiní dávají přednost bílým kompozitním plombám, které vypadají jako pravé zuby a vyrábějí se na míru ve vlastním zubním laboratoři (jak to zní cool!). Ano, o něco jsou dražší, ale koho zajímá cena, když můžete mít úsměv jako hollywoodská hvězda, že? Mimochodem, pokud jste z Ostravy jako já, určitě znáte, že u nás se tomu říká "mít úšměv jak z Lucerny", ha! Dobře, ale vážně. Amalgámové plomby mají většinou nižší cenu, jsou odolné, ale moderní dentistry směřuje k jejich postupnému opouštění kvůli jejich estetice a obsahu rtuti. Kompozitní plomby jsou estetičtější, ale vyžadují precizní aplikaci a jsou nákladnější. Co se týče záruky, většina zubařů poskytuje záruku v rozmezí několika měsíců až rok, nicméně to se může lišit a závisí na mnoha faktorech, které si probereme.

Kdy záruka na plombu neplatí

Jako u všeho, ve světě zuboviny existují okamžiky, kdy se záruka rozplývá jak pěna na cappuccinu, které jsem si bezelstně dopřával, přestože jsem v duchu tušil, že moje nově skvostná plomba to neschválí. Jestliže si tedy do úst dáte cosi extra tvrdého, měkkého, sladkého, kyselého, zkrátka cokoliv, co vaší oslnivé bílé kompozitce nevyhovuje, vaše záruka má smůlu. Ne, to neznamená, že musíte jíst jako veverka na dietě. Záruka také neplatí, pokud nechodíte na pravidelné kontroly, nebo, pokud si sami pohrajete s ideou domácího zubaře a vytvoříte DIY kýč ve své dutině. Též nezapomínejte, že když vám do zubní říše pronikne nějaký ten bacil nebo váš chrup zaútočí jiné nemoci, záruka se neruší jedině pro nečinnost.

Co očekávat od záruky a jak si ji uplatnit

To je jako s jakoukoliv zárukou, máme k ní určité očekávání. "A víte co? Měla by fungovat!" Namítal by obstojný obhájce práv spotřebitele...v teoretickém průvodci po nárocích. Realita ale může být trochu složitější. Zpravidla byste měli dostat informaci o záruční lhůtě přímo od zubaře. Také je dobré vědět, že na rozdíl od spotřebního zboží, u zubních plomb není záruka vyžadována zákonem – je to tedy více než slušný zvyk toho vašeho zubaře. A jak si ji uplatnit? No, při prvních znameních problému byste měli zavítat zpátky do ordinace a jednat. Ale ne soudně! Spíše s otevřeností a pocitem, že se věci mohou spravit a udělat pro vaše zuby zase dobry. Prostě se jděte pěkně usmířit s vaším orálním zachráncem.

Záruční doba v praxi – jak je to u nás

Tak jsme pomalu u jádra pudla, aspoň co se týče nás v České republice a konkrétně tady u nás v Ostravě, kde máme přece jenom své zubní specifika (kdo by neznal tu slavnou ostravskou patálii hledání zubaře, který je ochoten vzít k sebi nové pacienty). Zjistil jsem při kutění v této problematice, že tu není žádný jednotný standard. Zubaři se liší a také jejich ochota poskytovat záruky a záruční doby. Někteří jsou štědří jako Ježíšek a dávají na své dílo třeba i dva roky. Jiní zubaři zase jdou cestou "mluvit stříbro, mlčet zlato", tedy o záruce se moc nemluví, ale pokud plomba selže a přijdete se svým křížkem po funuse, vyjdou vám vstříc třeba i po delší době. Tudíž dobrá rada nad zlato – hledejte zubaře, který je nejen šikovný, ale i dobrosrdečný! A nezapomeňte mu pod stromeček nechat nějaký ten pěkný přáníčko, třeba se to pak někdy vyplatí!

Zkušenosti jiných a co nám radí

Víte, jak to chodí, že jo. Každý má nějaký ten příběh nebo zkušenost, a když se setkáte u kávy, kolikrát se jimi vyměňujeme (a nejen u kávy, já sám jsem tenhle drb poznal na jedné narozeninové oslavě). Pointou je, že je dobré poslouchat, co se stalo druhým, a poučit se. Mnohdy uslyšíte historky, jak někoho zachránila záruka, zatímco další si pak mohl akorát tak plakat na rameni. Co tedy radí svět? Jděte k zubaři, který má dobré reference, ale i to přístupný srdce. A nikdy nezapomeňte, že prevence je klíčem k dlouhému a krásnému vztahu s vaším chrupem. Všude dobře, tak co doma? Když si budete hýčkat zuby jako oka v hlavě, vydrží déle i ta nejzázračnější plomba!

Prevence a péče o plomby pro jejich dlouhověkost

Tak jak si pak uchovat tu zubní nádheru co nejdéle? Klepěte si na zub, aniž byste to myslili doslova, a jsou tu pro vás jednoduché rady. Pěkně od začátku naučte své bílé perly, aby milovaly kartáček a zubní nit. Pozor na ty agresivní potraviny, udržujte ústní hygienu a pravidelné kontroly v ordinaci. A propos ty kontroly, věděli jste, že u nás v ČR si můžete někdy se zubařem i zapovídat o Ostravských klubících, anebo debatovat o posledním zápase Baníku? No není to úžasné? Najednou z vás ten strach úplně vyprchá! S péčí o plomby platí jedno heslo – nezanedbávat. Ten chlív hlásá válku, a vy jste jediná obrana. Buďte neúnavným strážcem!

Finální myšlenka aneb každá plomba je originál

Když to tak všechno vezmu od podlahy, naše ústa jsou trochu jako galerie. Plomby v nich jsou jako jednotlivá díla, a každá má svůj příběh, svou osobnost a svou životnost. A stejně jako v galerii, i zde platí, že o umění se staráme, chováme k němu respekt a snažíme se ho udržet ve formě. Plomby nejsou navždy, ale můžeme udělat vše proto, aby sloužily co nejdéle a co nejlépe. I když to vyžaduje občas to nepopulární křeslo a vrták, s úsměvem a pozitivním přístupem může být i tohle novodobé umění příjemná zkušenost. A nezapomeňte, že i když na plombu máte záruku, vaše ústa mají záruku na vás – tak je češte, jako když berete meč do ruky a bráníte poslední baštu před útokem přemnožených bakterií!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná