Domů Novinky

Jak postavení zubů ovlivňuje vaši osobnost

Zuby jako okno do vaší osobnosti

Představte si, že jste zubní pohádka. Nevím, jak to s vámi je, ale já bych rozhodně chtěl být zubní pohádkou. A ne proto, že bych měl nějakou zvláštní slabost pro zuby. Ale uvažte jen o tom, jaké by to bylo úžasné, mít možnost pryč do tajných zákoutí lidské psychiky... přes zuby! Zní to jako sci-fi, že? Ale věřte nevěřte, něco na tom je. Věděli jste, že stav a postavení vašich zubů mohou ovlivňovat vaše nálady, chování a celkově vaši osobnost? Už i moje dvě ratolesti, Adele a Milos, vám mohou poskytnout hezké příklady. Jako jeden velký rodinný experiment s otevřenými ústy (doslova).

K zubům jako ke klíči k vaší duši

Už od dávných dob jsou zuby považovány za znamení zdraví, síly a pohlavní přitažlivosti. Když se podíváme na naše domácí mazlíčky, pes Bobík a kocour Cyril mají skvělé zuby a jejich osobnost je stejně očarovatelská. Přestože to může být jen souhra nepředvídatelné genetiky, existuje i teorie, která poukazuje na vztah mezi zubami a osobností. Mnozí vědci tvrdí, že zdraví a postavení zubů ovlivňují naše emoční stavy a psychologii, dokonce mohou ovlivnit naše rozhodování a chování.

Rozbory, analýzy a vyřezávané zubní perly

Nejde jen o to, že když jste spokojeni se svými zuby, cítíte se lépe a sebevědoměji. To je samozřejmě pravda, ale jde tu o něco hlubšího, komplikovanějšího. Existuje taková věda zvaná orofaciální psychologie, která se zabývá touto věcí. Podle této oblasti naše zuby mohou odhalovat a dokonce ovlivnit naše psychologické stavy a emoční vzorce.

Představte si na chvíli, že jste archeolog. Poté, co jste minulý týden strávili vykopáváním starověkých artefaktů, najednou narazíte na stovky let starý chrup. Pohled na tyto dávné zuby vám může prozradit spoustu informací. Pravděpodobně byste mohli odhadnout, jaké bylo stravovací chování tohoto jedince, jakým nemocem čelil, možná dokonce i to, jestli byl pravák nebo levák. Ale co kdyby vám mohli prozradit i to, jaká byla jeho osobnost?

Zuby a komunikace - nejlepší přátelé?

Je pravdou, že zuby hrají důležitou roli v naší schopnosti komunikovat. Kdo z nás by mohl normálně mluvit, kdyby neměl zuby? Bez zubů jsme omezeni nejen na to, co můžeme jíst, ale také na to, jak se můžeme vyjadřovat. Ale co když to jde ještě dál než jen to? Co když mohou zuby ovlivnit i to, jak se cítíme, jak se chováme, jak vidíme svět a jakým způsobem s ním komunikujeme?

Podle některých výzkumů mohou naše zuby ovlivnit naše sebevědomí a emoční pohodu, což má následně vliv na naše chování a vkus. Například lidé, kteří mají přeplněný chrup nebo nepravidelné zuby, se mohou cítit méně sebejistě a to může ovlivnit jejich sebeobraz, komunikaci i interakci s ostatními lidmi.

Rád bych přímo z mých zkušeností potvrdil něco, na co mě upozornil můj zubní lékař. Poté, co mi byl odstraněn zub moudrosti, jsem si všiml, že se moje nálada a chování trochu změnily. Nestal jsem se najednou génem (jako by ten zub moudrosti něco znamenal) ale cítil jsem se lépe. Bylo to jako kdyby mi odlehčil nějaký nepříjemný tlak, a to nejen v mých dásních, ale i v mé hlavě.

Myslíte to s tím přemýšlením o svých zubech vážně? Pak určitě nezapomeňte na pravidelné kontroly u zubního lékaře a pečlivé čištění zubů. A také na to, že každý zub je jedinečný a že stejně tak jako vy, i on se může měnit a vyvíjet. A nebojte se experimentovat. Třeba se u vás doma také najde někdo, kdo si potrpí na zubní pohádku a bude chtít zkoumat, jak vaše zuby ovlivňují vaši osobnost. Ať už jste zubní pohádka nebo ne, užijte si své zuby, svůj úsměv a svoji jedinečnou osobnost. Protože na konci dne, to je to, co nás dělá tím, kým jsme.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná