Domů Novinky

Černý zubní kámen a jeho vliv na zdraví

Co to je černý zubní kámen a jak ho poznat

Vždy, když se usmějeme do zrcadla, chceme vidět jasný a zdravý úsměv. Ale představte si, že si otevřete ústa a uvidíte tam černé skvrny na zubech. Ne, to nejsou zbytky snídaně, kterou jste měli - to je černý zubní kámen, a měli byste vědět, jak s ním zacházet.

Černý zubní kámen je tvrdé, minerální usazeniny, které se hromadí na zubech. Vzniká z plaku, který se neodstraní a postupně se tvrdne. Může mít mnoho barev, ale černá je nejčastější barvou. Problém je, že není jen otázkou estetiky, ale také zdraví. Ignorováním černého zubního kamene riskujete zubní kaz, zánět dásní a dokonce i ztrátu zubů.

Jedním z prvních příznaků černého zubního kamene je pocit drsnosti na zubech nebo na dásních. Lze ho také vidět při pohledu do zrcadla - často se ukládá kolem linie dásní a mezi zuby. Jako matka jednoho chlapce a majitelka kočky Luna, vám můžu slíbit, že když to poznáte jednou, nezapomenete na to nikdy.

Jak se vyhnout vzniku černého zubního kamene

Nyní, když víme, co je to černý zubní kámen a jak ho poznat, pojďme se podívat na to, jak se mu vyhnout. Pravdou je, že prevence je vždy lepší než léčení, a to platí i v případě černého zubního kamene.

Překvapivě se k prevenci černého zubního kamene nevztahuje žádné magické kouzlo ani zvláštní produkty - stačí dodržovat základní hygienu úst. To zahrnuje pravidelné čištění zubů dvakrát denně po dobu minimálně dvou minut, používání nitě nejméně jednou denně a pravidelné návštěvy zubního lékaře. Také stojí za zmínku, že byste měli vyhnout kouření a nadměrné konzumaci kofeinových nápojů, protože ty mohou způsobit zbarvení zubů a výskyt černého zubního kamene.

Vzpomínám si na moji první zkušenost s černým zubním kamenem. Byla jsem na návštěvě u zubní lékařky a ona mi ukázala malý černý bod na jednom z mých zadních zubů. Byla jsem šokována a zděšená. Vždyť já si myji zuby! Často a pečlivě! Ale ona mi řekla, že si musím také čistit jazyk a nezapomínat na nitě. Bylo to pro mě velké poučení a od té doby jsem se snažila dbát na svou ústní hygienu ještě více.

Co dělat, pokud už máte černý zubní kámen

Je to skvělé, pokud jste si všimli černého zubního kamene včas a zahájili jeho prevenci. Ale co když už je pozdě a máte na zubech černý zubní kámen? Nebojte se, existují způsoby, jak se ho zbavit, ale musíte vědět, že to je úkol pro profesionála.

Nejlepší způsob, jak se zbavit černého zubního kamene, je nechat ho odstranit zubním lékařem. Zubní lékař použije speciální nástroje k jeho odstranění a zajistí, že nepoškodí vaše zuby ani dásně. Pokud máte strach ze zubního lékaře, můžete se rozhodnout pro méně invazivní způsoby, jako je použití antiseptických ústních vod nebo zubních past s obsahem fluoridu. Ale je důležité si uvědomit, že tyto metody mohou pomoci pouze při mírném až středně těžkém zubním kameni a je stále důležité navštívit zubního lékaře.

Měla jsem období, kdy jsem trpěla problémy s černým zubním kamenem. Nebylo to ničím závažným, ale dost mi to narušovalo sebevědomí. Navštívila jsem svou zubní lékařku a ona mi doporučila zubní pastu s vysokým obsahem fluoridu a ústní vodu. Dodržovala jsem její rady a postupně se zbavila černého zubního kamene. Ale té lekci jsem se poučila a teď dbám na svoji ústní hygienu více než kdy dřív.

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše zdraví

Černý zubní kámen není jen kosmetický problém. Má vliv na mnoho aspektů vašeho zdraví, mimo jiné na zdraví úst, srdce, a dokonce i na váš dech. Představte si, že máte rande a ráno jste uvidela černou skvrnu na vašem zubu. To by mohlo zničit cokoli, co byste chtěla na tomto dni udělat. A to je jen jeden malý aspekt, jak černý zubní kámen může ovlivnit vaše život.

Pokud se nezabýváte odstraňováním zubního kamene, mohou se stát věci daleko horší než jen zkažené rande. Černý zubní kámen může vést k závažným zdravotním problémům jako je zubní kaz, zánět dásní, parodontitida a může dokonce způsobit ztrátu zubů. Ale to ještě není vše. Bakterie, které způsobují černý zubní kámen, mohou také proniknout do krevního oběhu a způsobit záněty v dalších částech těla, včetně srdce.

Jednoho dne mě oslovil můj syn Šimon a zeptal se mě, proč musíme chodit k zubaři. Řekla jsem mu, že zuby jsou jako malá města. Pokud neudržujeme město čisté a zdravé, mohou se v něm objevit problémy. A stejné je to s našimi zuby. Pokud neudržujeme naše "zubní města" čisté a zdravé, mohou se v nich objevit problémy, jako je černý zubní kámen. Musím říct, že Šimon byl opravdu ohromen a od té doby si myje zuby ještě pečlivěji.

Závěr

Černý zubní kámen není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Ano, může být nepříjemné objevit ho na svých zubech, ale jeho včasná detekce a léčba může předejít mnoha zdravotním problémům. Nejdůležitější radou je dodržovat základní ústní hygienu, pravidelně navštěvovat zubního lékaře a být si vědomi toho, co jíme a pijeme. A pamatujte, zdravý úsměv je nejlepší úsměv!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná