Domů Novinky

Jakým způsobem se odstraňuje zubní kaz - tipy a triky pro zdravý úsměv

Co je to zubní kaz a jak se k němu vůbec dostaneme?

Ah, zubní kaz! Ten malý nevítaný vetřelec, co se rád zabydlí v našich ústech a pořádně nám tam zamotá hlavu. Představte si, že si každé ráno namazáte chleba a on, malý lotr, tam neviditelně sedí a čeká, až mu dáte příležitost se zakousnout do vaší bílé perly. Jak je to možné, ptáte se? No, když si dopřejeme sladkosti či něco s vysokým obsahem cukrů a kapitán Čištění - známý také jako fluoridová pasta - a jeho pomocník Kartáček maličko ztratí boj s leností a nezahalím jim záda, bacilonosiči Plak a Kyselina euforicky tančí slavnostní vítězný tanec.

Je to jako malá válka, co se denně odehrává v ústech. Bakterie se zakusují do zbytků jídla, produkují kyseliny a ty pak postupně nahlodávají zubní sklovinu. A je to! Kaz je na světě. A nebuďte v omylu, že se to týká jen nás, obyčejných smrtelníků. I ve starověku měli kazivé zuby, takže máme něco společného s faraony – no, aspoň co se zubů týče. A když o tom tak přemýšlím, byla by to docela konverzace na večírek: "Hele, a co ty zubařské procedury ve vaší době, Ramzese?"

Rozpoznání zubního kazu: signály, že je čas navštívit zubaře

První příznak, že se v ústech blíží potíže, je obvykle touha přece jen si sáhnout na ten bolestivý zub. Tuším bolest... A když se jedná o mou osobu, napadá mě, že by bylo vhodné začít psát odkladové sms zprávy na všechny nadcházející závazky, neboť vím, že se nevyhnutelně blíží návštěva zubaře. Však vy také znáte, jakmile zub začne dávat o sobě vědět, znamená to jediné: je třeba najít zubaře rychleji, než by Bobík našel schovaný hovězí pamlsek.

Další signály zahrnují citlivost na teplé či studené pokrmy a nápoje, což je jako dostat studenou sprchu uprostřed zimy – nepříjemné až hrůza. Tu a tam se na zubu můžete dočkat i nepříjemného barevného obarvení, což už je sakra dobrý důvod zaleknout se a udělat něco pro své zuby, než bude pozdě a budete vypadat jako pirátský veterán. Jo, a to jsem si připomněl jednu historku, kdy můj milý Milos přišel s modrým zubem, protože se rozhodl, že bude stejně odvážný jako táta a vyzkouší nový druh modré pasty na zuby, což skončilo jeho malou zkázonosnou vizi v reálu.

Zachránce v bílém plášti: Co dělá zubař, když nám opravuje kaz

Když už je to s tím kazem neodvratné, přichází na scénu zubař, který má na svědomí náročný úkol: zachránit náš zub. Tenhle superhrdina si vezme svůj věrný nástroj, zubařský vrtáček, který se do zubu pustí jako nemilosrdný ninža. A kdo by si přál být opakovaně bodán miniaturním ninžou?

Zubař nejprve umrtví onu postiženou oblast – dá vám injekci s lokálním anestetikem, abyste během operace kazivých kráterů necítili více bolesti než je nutné. Poté se pustí do odstranění kazivého materiálu a dá vám čas na to, abyste se mohli svíjet v sedačce a v duchu plánovat spiritualizaci vašich budoucích jídelních návyků. A v ten okamžik si vzpomenete, že i Cyril, ten náš kocour, kdysi měl problém s kazem a jak to byla drama, až jsem ho musel cestovat s ním k veterináři kvůli zubnímu kameni. No, aspoň vám to pomůže zapomenout na ten drobný fakt, že máte ústa plná potenciálních kráterů a váš obličej brzy bude připomínat balon.

Materiál, kterým se kaz "zalepí": Od amalgámu po kompozit

Jakmile zbavíte zub kazivého materiálu, je nasnadě, že tam máte díru, kterou je nutné zaplnit. Tady přichází na řadu řada materiálů, které dnes můžeme pro plombu použít. Tradice znala amalgám – zářící stříbrnou směs kovů, co vypadá dost retro. Jen mi to připomíná ty staré westerny, kdy každý druhý pařez měl v puse blyštivě stříbrnou náplň jako řečené "Silver Bullet".

Ale pokud nechcete, aby se Váš úsměv leskl jako diskokoule ze 70. let, jsou tu modernější a méně nápadné materiály. Kompozitní plomby, například, dokáží skvěle napodobit sklovinu a dají vám ten neviditelný superhrdinský plášť, co prostě splyne s okolím. Jsou tu i keramické a zlaté plomby, což je jakoby jste si do zubu dali šperk – no, a připadáte si trochu jako ten faraon, o kterém jsem mluvil. Já osobně, mám raději neviditelné řešení, protože co kdybych jednou potřeboval vypadat jako profesionál a ne jako námořník na dovolené?

Nebojte se vrtáčku: Jak probíhá samotná vrtací procedura

Někteří lidé mají k zubařskému vrtáčku horší vztah než Baba Jaga k řezání perníkové chaloupky. Ale nechte si říct, že tenhle šikovný pomocník je nezbytný pro výběr toho kazivého materiálu z vašeho zubu. Ta bodavá a brnivá senzace je tady pro váš vlastní dobro, i když to ve chvíli, kdy slyšíte jako by se na startovní čáře rozjížděl Formule 1, nemusí být úplně zjevné.

Moderní vrtáčky jsou navíc už velmi šetrné a přesné, navíc při práci za použití anestetik neucítíte nic víc než lehké tlaky a vibrace. Vždycky mi to připomíná, jak jsme s Adele jednou postavili pískový hrad a ona musela opatrně vykopávat bránu. Malá zubařka v akci! Rozhodně je to lepší příběh, než ten, který se mi stal, když jsem byl malý a myslel si, že zubař má v ruce nářadí pro stavbu kosmické stanice.

Postup při plombování zubu: zručnost zubařských rukou

Po vyvrtání těch neplechových částí zubu je na čase, aby zubař svými zkušenými prsty a zubařským kouzlem zaplnil onu vyvrtanou jeskyni. Ten moment, kdy si tak sedíte a přemýšlíte, jestli vám zubař nezačne vyprávět o svých dobrodružstvích, zatímco modeluje plombu, aby dokonale sedla na místo. A pak přichází na řadu věčný symbol zubařů – modré světlo, co plombu nejen tvrdí, ale dává vám pocit, že máte v ústech vlastní malou diskotéku.

Celý postup se musí dělat s přesností hodinkového mechanismu, protože chcete-li mít plombu, která vydrží var i cestu časem, musí být aplikovaná na jedničku. A ačkoliv si myslím, že mě už nic nepřekvapí, minule když jsem byl u zubaře, fascinovalo mě, jak tu plombu tvaroval a pak vytvrzovány laserem, až jsem skoro chtěl zapomenout na bolest a poprosit o reprízu.

Nejen oprava, ale i prevence: Jak nejlépe pečovat o zuby

Jak říká staré přísloví: "Prevence je matka moudrosti" – a já jsem této matce nejvíc oddaný, když přijde řeč na zuby. Jak jsem to neustále vypsával Adele a Milosovi, je důležité umývat si zuby alespoň dvakrát denně s fluoridovou pastou, což je jako dostat do svého arzenálu proti zubním neplechám vibranium.

Nezapomeňte, že kartáček není krátkodobý vztah, ale vážný závazek – a proto po třech měsících dejte tomu statečnému bojovníku zasloužený odpočinek a pořiďte si nový. Nitě mezi zuby? Absolutně! Je to trošku jako když drátkuje teriér Bobík svůj koberec – musíte odstranit všechny ty malé částice, které se tam skrytě zachytily. Jo a milujte vodu! Ne jen proto, že vás udrží na živu, ale protože může vymývat zbytky jídla ze zubů, zatímco vy plánujete svou další snackovou ofenzívu.

Co si vzít od této zubní dobrodružství?

Tak a jsme u konce naší epické ságy o zubním kazu a jeho opravách. Zatímco ani jeden z nás není nadšený z návštěvy zubaře, mějme na paměti, že je to cenově dostupnější než nový Mercedes a udržuje náš úsměv svěží a zářivý.

Kromě toho, vědecké studie ukazují, že lidé s lepší ústní hygienou mají sklon vést celkově zdravější život. Což znamená, že oprava toho malého kazíčka nejenže ochraňuje strukturu vašeho zubu, ale také udělá pro vaše celkové zdraví mnohem více, než si myslíte. A stojí za to všechny ty příběhy, které můžeme vyprávět našim potomkům o bolestivých, a přesto hrdinských zážitcích ze zubního křesla.

Závěrečné myšlenky o zub

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná