Domů Novinky

Jak zubní plak ovlivňuje dětské zuby

Co je to zubní plak a proč je tak důležitý?

Víte, co je to zubní plak? Pokud ne, tak se nebojte, celý dnešní článek se točí kolem této neviditelné hrozby našich úsměvů. Zubní plak je vrstva bakterií, které nám kolonizují ústa už od chvíle, kdy tam vložíme první koblihu ráno. Tyto bakterie se neustále množí a tvoří kyseliny, které nám pak rozpouštějí sklovinu na zubech. Až 700 různých druhů bakterií může žít v našich ústech, a všechny tyto tlupičky mají jen jeden cíl - napadnout naše zuby. Ale zloba zubního plaku je především v tom, že je prakticky neviditelný, takže i když jsme přesvědčeni, že naše ústa jsou zářivě čistá, tato bakteriální armáda tam může stále působit svůj zub-erodující chaos.

Dobrou zprávou ale je, že zubní plak je možné odstranit. Stačí správná zubní hygiena a můžeme si užívat svůj koblihový breakfast bez obav.

Jak zubní plak ovlivňuje dětské zuby?

Myslíte, že jste ubránili svým dětem, když jim dáte pouze sladkosti, které jsou "zdravé pro zuby"? Opak je pravdou. Když děti konzumují sladké potraviny, bakterie v zubním plaku se živí tímto cukrem a produkuje kyseliny, které pak napadají zuby. Dětské zuby jsou navíc mnohem zranitelnější než zuby dospělých. Sklovina na dětských zubech je tenčí a měkčí, takže pokud se plak neodstraní, může dojít k vývoji zubního kazu velmi rychle.

Zubní plak a dětský kaz: co s tím?

Znáte to - přicházíte z pracovního meetingu, jste unavená, ale stále musíte donutit své děti, aby si šli umýt zuby. A věřte mi, zubní hygiena je obzvláště důležitá. Pokud se časem neodstraní plak, může se transformovat v tvrdý zubní kámen, který lze odstranit pouze u zubního lékaře. A také vyvolává řadu zdravotních problémů - nejen zubní kaz, ale dokonce i periodontitidu - zánět dásní, při kterém dochází ke ztrátě zubů.

Co s plakem: pravidelné čištění je klíčem

Jak tedy zabránit tomu, aby nám zubní plak nezničil zuby? Odpověď není tajemná, ačkoli se to může zdát běžné, ale důležité je řádné čištění zubů. Základem je použití zubního kartáčku s měkkými štětinami a zubní pasty s fluoridem. Pokud máte doma malé děti, snažte se z čištění zubů udělat zábavnou hru. Pusťte si oblíbenou písničku a během ní si čistěte zuby. Kdo vydrží umývat zuby až do konce písně, vyhral! Tímto způsobem můžete snadno motivovat děti k čištění zubů a ještě se u toho skvěle bavíte.

Můj život s plakem: Jak jsem to ubrala?

A teď k té osobnější části. Možná, že nevíte, ale i já jsem měla problémy se zubním plakem. Když jsem byla malá, tak jsem nesnášela čistit si zuby. Myslela jsem si, že pokud nebudu jíst sladkosti, budou moje zuby v bezpečí. Ale tak to, bohužel, nefunguje. I přes vyhýbání se sladkostem, jsem měla jako dítě často problémy se zuby. Zapříčiněno bylo právě neodstraňováním zubního plaku, s nímž jsem si zpočátku nevěděla rady. Ale teď? Nyní je čištění zubů pro mě rituál, který dodržuji dvakrát denně. A víte, co je nejlepší? Že mi lékař pochvaluje za krásný a zdravý úsměv na každé preventivní prohlídce. A to je pocit, který stojí za to!

Pár tipů na závěr

Co tedy mohu poradit na závěr? Dbejte na správnou a pravidelnou zubní hygienu. A to jak vy sami, tak i vaše děti. V dnešní hektické době si dokážu představit, že se často zapomíná na důkladné čištění zubů. Ale věřte mi, že je to něco, na co bychom nikdy neměli zapomenou. Upřímně, kdo by nechtěl mít krásný a zdravý úsměv? A pokud vás budou děti při čištění zubů otravovat, zkuste je motivovat. Například pomocí hudebního časovače. Věřte mi, to funguje. A tak, s úsměvem na tváři a čistými zuby říkám: "Dokud se zase neozvu, mějte se krásně a nezapomeňte si čistit zuby!"

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná