Domů Novinky

Jak zklidnit podrážděné dásně?

Proč mám podrážděné dásně?

Všichni máme ty chvíle, kdy nám dásně pronikají a působí nepohodlí. Ale věděli jste, že příčiny podrážděné dásně mohou být rozmanité? Ano, z ústní hygieny a stravy až po hormonální změny a léky - všechno to může hrát roli. A samozřejmě máme také naše pověstné přátele - streptokokové bakterie, které mohou způsobovat gingivitidu! Moje kočka Luna mě někdy škrábe na dásně, když se hraje, a i to může způsobit podráždění. Pozn.: Prosím klidně se mi smějte, ale klidně se mnou soucítěte také!

Domácí způsoby jak zklidnit podrážděné dásně

Mluvila jsem o tom, proč máme podrážděné dásně, ale co s tím můžeme dělat? No, pokud jste někdy měli podrážděné dásně, jistě víte, že velmi často úleva může přijít od několika dobrých domácích prostředků. Například máchání úst solnou vodou je jedním z nejlepších způsobů, jak zklidnit podrážděné dásně. Také můžete použít některé přírodní přípravky jako je kokosový olej, aloe vera nebo med. Ale pozor, pokud se vás to netýká, musím varovat - nepoužívejte med, pokud jste alergičtí na včely! A také mějte na paměti, že některé přírodní přípravky mohou trvat déle, než začnou působit.

Léky na podrážděné dásně

Když se podrážděné dásně stávají chronickým problémem, možná je čas zvážit léky. Existuje spousta ústních přípravků, které vám mohou pomoci s nepohodlím a bolestí, jako jsou ústní vody, gely a spreje. Ale nezapomínejte, že byste měli vždy konzultovat svého lékaře nebo zubaře před začátkem jakéhokoli nového léčebného režimu. Některé léky mohou totiž reagovat s jinými léky, které užíváte, nebo mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Já sama jednou začala užívat nový lék na podrážděné dásně a skončila jsem s alergickou reakcí! Bylo to ošklivé, ale naštěstí jsem se z toho rychle zotavila.

Preventivní kroky proti podráždění dásní

Prevence je vždy lepší než léčba. A tak bychom měli hledat způsoby, jak předejít podráždění dásní než je léčit. Dobrá ústní hygiena je klíčem. To znamená pravidelné čištění zubů, používání nití a navštěvování zubaře. Také bychom měli sledovat naši stravu a ujistit se, že konzumujeme dostatek vitamínu C a D, které jsou důležité pro zdraví dásní. Také bychom měli zvážit omezení konzumace alkoholu a kouření, které mohou poškodit dásně. A samozřejmě, pokud máte doma divokou kočku jako já, nechte ji škrábat spíše něco jiného než Vaše dásně!

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná