Domů Novinky

Jak je možné, že máte křivé zuby

Proč máte právě teď křivé zuby

Ahoj, jmenuji se Iva. Vím, že se to může zdát trochu překvapivé, ale ano, budu vám o tom povídat. O vašich křivých zubech. Je to otázka, kterou jsem dostala tolikrát, a hodně z vás mě také ptali, jestli mám nějaké tipy a triky, jak se s křivými zuby vypořádat. Nuže, mám. Ale než se do nich pustíme, musíme nejprve pochopit, proč máte křivé zuby. Některé osoby mají křivé zuby vrozeně, jsou genetické. V některých případech je to důsledkem některých návyků z dětství, jako je sání prstu, nebo z dlouhodobého používání dudlíku. A pak jsou tu ti, kteří měli v mládí rovné zuby, ale kvůli některým náhodným úrazům nebo nezdravému životnímu stylu se staly křivými. Ale nezoufejte, může to být také výsledek příliš úzké čelisti, která nemá dostatek místa pro všechny zuby. Takže ano, to je můj první bod pro dnešek - je mnoho důvodů, proč mohou být zuby křivé. A je také mnoho možností, jak s tím něco udělat.

Kdy a proč zuby začínají být křivé

Obecně platí, že první permanentní zuby nám začnou růst kolem 6. roku našeho života. Jde namátkou? No, někdy ano, někdy ne. Problematika temporárních a permanentních zubů je velmi komplexní. Temporární zuby začnou vypadávat a na jejich místo začne růst nový, permanentní zub. Ale pokud je těsně vedle jiný zub, který ještě nevypadl, může se permanentní zub začít růst šikmo nebo mohou začít vystrkovat ostatní zuby. Takže ano, pokud chcete vyhnout tomuto problému, doporučila bych vám, abyste svým dětem od malička kontrolovali zuby a pravidelně je brali na kontroly ke stomatologovi. A co vy o tom myslíte? Znáte někoho, kdo to udělal a pomohlo mu to? Ráda o tom s vámi popovídám v komentářích.

Co s tím můžete udělat

Nyní, když se víte, proč máte křivé zuby, je čas přejít k tomu, co s tím můžete dělat. Moje první rada je - nepanikařte. Ano, křivé zuby mohou způsobovat problémy, ale není to konec světa. Existuje spousta skvělých ortodontických zákroků a postupů, které vám mohou pomoci. Například můžete zkusit závorky. Závorky jsou obecně velmi účinné pro korekci křivých zubů, jak u dětí, tak u dospělých. Neradím to ale považovat za jedinou možnou variantu. Existují i jiné způsoby, jak zuby narovnat, například pomocí samonosných závorek, gumových bandáží nebo dokonce i speciálních nočních chráničů zubů.

Prevence je lepší než léčba

Slýchali jsme od rodičů už milionkrát a je to pravda - je lepší zabránit než léčit. Když jde o zdravé a rovné zuby, kvalitní péče o zuby a prevence jsou zcela zásadní. Pravidelné čištění zubů a úst je naprosto zásadní, společně s pravidelnými návštěvami u zubaře. Ale jde i o výživu. Zdravá strava bohatá na vápník je skvělá pro zuby. Ale věděli jste, že i dostatečné množství vitamínu D je pro zdravé zuby zásadní? Ano, je to tak! Takže hiř na to sluníčko a dopřejte svým zubům to, co potřebují.

Myšlenka na záchranu

Pokud jste udělali vše, co jste mohli, a vaše zuby jsou stále křivé, je čas abyste si najali profesionála. Kvalitní ortodont by měl být schopen vám poskytnout přesný plán a postup pro léčbu vašich křivých zubů. Ale víte co? Ani když se nám to nelíbí, někdy musíme přijmout, že naše zuby prostě nejsou jako u filmových hvězd a modelů. A to je v pořádku. Protože věřte mi, dokonce i ti, kteří mají navenek dokonalý úsměv, se někdy cítí nespokojeni se sebou samými.

Amatérské zuby versus profesionální péče

Nejsem stomatolog ani odborník na zuby, jsem prostě dívka, která se snaží pomoci ostatním lidem, jako jste vy, porozumět svým tělům a najít cesty k léčení a zdraví. Takže pokud máte křivé zuby a cítíte se kvůli nim nespokojeni, můj nejlepší tip je: najděte si dobrého ortodonta. Samostatné pokusy o vyrovnání zubů mohou být nebezpečné a v horším případě mohou zanechat trvalé následky. Takže ano, dejte si s tím na čas a dělejte věci správně.

Závěrečné myšlenky a tipy

Vím, že je to možná na začátku trochu těžké a může se to zdát jako velké množství informací, ale věřte mi, že je to to nejlepší, co můžete pro své zuby udělat. Ahoj, a mějte se krásně! Běžte a začněte se starat o své zuby, ať už jsou jakékoliv, protože jsou jedinečné a jsou to vaše zuby! A pokud máte nějaké otázky, napište mi je sem do komentářů či na můj email. Mám na vás vždycky otevřenou náruč. A pamatujte, vaše zuby jsou jedinečné tak jako vy. Takže se o ně starajte, i když nejsou dokonale rovné.

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná