Domů Novinky

Co dělat s prasklou sklovinou?

Bitva s prasklou sklovinou: nejen ztracenými polibky

Už nejednou jsem stála před úkolem, jak se vypořádat s prasklou sklovinou. Ať už je to vývařový hrnec, skleněné víno nebo oblíbená váza, pořádně vás to trkne. no, kdo z nás by se chtěl vzdát své oblíbené skleněné mise na salát jen kvůli prasklině, že? Může to být frustrující, ale existují způsoby, jak se s tím vypořádat, aniž byste se museli vzdát svých oblíbených skleněných předmětů!

Tomáš, můj manžel, mi jednou řekl, že oprava skleněných předmětů je jako lepení srdce – je třeba trpělivosti, jemnosti a správného nástroje. A tak, ať už se vám podařilo rozbít oblíbenou sklenici na víno či váš dětský oblíbený skleněný talíř, nezoufejte. S těmi správnými radami a nářadím je možné takové věci opravit.

Výběr správných nástrojů: položte základy pro opravu

Prvním krokem v opravě prasklé skloviny je výběr správných nástrojů. Nebude to překvapením, když vám řeknu, že potřebujete lepidlo. Ale nejen jakékoliv lepidlo! Chcete lepidlo, které je určeno pro sklo, které vytváří pevné spojení a je transparentní. Proč transparentní, ptáte se? No, protože nechceme, aby se naše opravovaná sklovina stala obětí 'badíkového' účinku, kdy nám po vysušení lepidla zůstanou viditelné šmouhy nebo skvrny.

Existují různé značky a typy lepidel na sklo k dispozici, takže můžete vybrat ten, který se vám líbí nejvíce. Máme-li mluvit o konkrétních značkách, které můžu doporučit, patří sem třeba E6000, Loctite Glass Glue či Gorilla Clear Glue. Všechny tyto značky nabízí silné lepidlo, které je transparentní po vyschnutí a je odolné proti vodě a teplu. Mějte na paměti, že některá lepidla potřebují určitý čas k vyschnutí, takže budete potřebovat trpělivost.

Postup opravy: krok po kroku k novému životu sklovin

Dostali jsme se k mému oblíbenému tématu – samotné opravě! Ale než začneme, mějte na paměti, že pokud je vaše sklovina prasklá, znamená to, že je křehká. A jak Míša, naše kočka, rychle zjistila, když se snažila skočit do misky s vodou a shodila ji na podlahu, křehké věci se snadno rozbijí! Takže během opravy buďte jemní a opatrní.

Před lepením úlomků dohromady je důležité vlídně očistit obě strany praskliny. Můžete použít měkký hadřík a trochu alkoholu, aby byla plocha co nejčistější. Po očištění nanesete lepidlo na jednu stranu praskliny. Víte, jak se říká - méně je někdy více. Nemusíte naházet celou tubu! Stačí, když nanesete dostatečné množství k pokrytí praskliny.

Poté, co máte lepidlo nanesené, přiložíte obě strany dohromady. Buďte opatrní, abyste je neshodili na podlahu (řekla bych, že vám to říkám z osobní zkušenosti, ale to asi není potřeba dodávat!). Míša od té doby, co shodila misku, už se nesnaží skočit do ní. Myslím, že se z ní stala ostražitá kočka!

Záleží na typu lepidla, jak dlouho musíte držet kousky dohromady. Některá lepidla potřebují několik hodin k úplnému vyschnutí, takže aby se kousky nepohnuly, můžete je zafixovat lepicí páskou nebo gumičkou. A pak? Pak čekáte. A čekáte. A čekáte. Je to skoro jako pečení koláče – musíte počkat, až bude hotový!

Péče po opravě: prodlužte život vaší sklovině

Až se vaše sklovina úplně vysuší, je čas odstranit lepicí pásku nebo gumičku. Všimli jste si, že jsem nezmínila žádné broušení nebo jiné zpracování skla? To je proto, že většinou není potřeba. Výjimkou mohou být případy, kdy jsou po opravě viditelné nerovnosti, ale ty lze odstranit jemným broušením. Pamatujte ale, že broušení skla vyžaduje jisté dovednosti, takže pokud si nejste jisti, raději to nechte na profesionálech.

Po opravě by měla být vaše sklovina jako nová! Ale aby zůstala taková, je dobré se o ni správně starat. Sklo je křehké a může znovu prasknout, pokud na něj budeme příliš tvrdí. Například při mytí nádobí je dobré na skleničky nebo talíře nebýt příliš hrubí. A když už jsem u toho mytí nádobí, je dobré vědět, že některá zlepovaná skla nejsou vhodná do myčky. Často je lepší je umýt ručně (s laskavostí, samozřejmě!).

A co s tím více, pečlivě se podívejte na opravenou sklovinu - pokud vidíte jakékoliv prasklinky nebo poškození, možná bude lepší sklo neopouštět. Bezpečnost je na prvním místě, takže pokud máte pochybnosti o bezpečnosti opravené skloviny, raději ji nahraďte novou.

No, to je tedy vše, co jsem chtěla podělit o opravě prasklých sklovin. Doufám, že jsem vám s tím pomohla! A pamatujte, pokud se něco pokazí, je tu vždycky možnost nákupu nové skloviny. A co je na tom špatného? Koneckonců, kdo by nechtěl novou sklenici na víno, že?

Související příspěvky

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná